Як присяга Січових стрільців шокувала одну імперію і чому "Червона калина" досі лякає іншу

16 вересня 2022, 10:27
Читать новость на русском

З початком Першої світової війни стрімкі події почали розгортатися й на українських землях – зокрема, Галичини. Від 28 липня не минуло й тижня, як у Львові сформувався перший український національний бойовий підрозділ – Січові стрільці.

Пояснювати назву, мабуть, не треба, та все ж: тут поєдналися традиції козацтва та Січі й той факт, що тепер воювали здебільшого не шаблями, а вогнепальною зброєю. Як усе сталося – нагадуємо на Men 24.

Також цікаво 14 вересня 1812 року Наполеон без перешкод окупував Москву: нагадаємо, як це було

Українці завжди знали, кому насправді вірні

1 серпня 1914 року найбільші партії регіону створили Головну Українську Раду. Ці землі тоді були частиною Австро-Угорської імперії, отже, ГУР звернулася до командування імперської армії щодо створення в ній окремого українського формування.

  • На звернення ГУР до українського народу щодо набору добровольців до УСС (Українських Січових стрільців) відгукнулися 28 тисяч людей.
  • Австрійці погодилися на створення українського загону, але такої кількості охочих злякалися – і відібрали тільки 2,5 тисячі "лояльних". Та зібрали їх 16 вересня 1914 – для урочистої присяги.

Природно, Імперія вимагала, щоб дали клятву саме їй. Але Січові стрільці виправили більшу частину тексту присяги – і присягнули на вірність Українському народові. Відень був шокованим – але змирився.

Важливо! У листопаді 1917 у Києві створили курінь Січових Стрільців (у цьому випадку – обидва слова з великої літери). Це інше формування, яке, утім, теж зіграло помітну роль у подіях Української революції 1917 – 1921 років.


"Не ридать, а добувать!" / Фото oridu

"Червона калина" насправді не схилилася і не збирається

Пісня "Ой, у лузі червона калина" походить ще з козацьких часів. Нової хвилі популярності вона набула за української революції на початку ХХ століття – серед борців за свободу, зокрема й Січових стрільців.

Вже тоді пісня, дещо перероблена, стала одним із гімнів національного руху. А через сто років вона знову масово залунала в Україні й не тільки – надихаючи наших захисників на подвиги та звитяги. Ворога ж вона лякає просто люто.

Чого варта тільки історія з окупованого Криму. 10 вересня на весіллі в кафе діджей наважився увімкнути "Ой, у лузі..." У підсумку – розголос на весь світ, і покарання від "суду" для шести людей (від штрафів до адмінарештів до 15 діб).

Так чому бояться імперці "Червоної калини"? Бо саме під її мелодію або втікають із нашої землі під тиском Збройних Сил, або гинуть. А пісня ця в нас далеко не одна. І це ще без ленд-лізу.