Радіотелескоп на зворотному боці Місяця зазирне у "темні віки" Всесвіту
Джерело:
Space.comЧерез кілька років на далекому боці Місяця розташують невеликий радіотелескоп LuSEE-Night. Саме він допоможе вченим зазирнути в давнє минуле Всесвіту.
Мовиться про Lunar Surface Electromagnetics Experiment-Night – радіотелескоп, який розробляють лабораторії Міністерства енергетики США, Каліфорнійського університету в Берклі та Управління наукових місій NASA.
Також цікаво Сріблом, платиною та навіть бурштином: як фільтрація допомагає створювати найкращу горілку
На зворотньому боці Місяця облаштують радіотелескоп
Запустять LuSEE-Night на приватному роботизованому місячному апараті наприкінці 2025 року. Він приземлиться на зворотному боці Місяця та спробує зібрати перші у своєму роді вимірювання. LuSEE-Night ловитиме слабкі радіохвилі у пошуках того, що вчені називають Сигналом Темних віків.
Темні віки – це час у ранньому Всесвіті приблизно між 400 тисячами й 400 мільйонами років після Великого вибуху. Тобто до того, як зірки та галактики почали повністю формуватися.
Поки що ми можемо робити прогнози про ранні етапи розвитку Всесвіту, використовуючи тільки еталон, який називається космічним мікрохвильовим фоном. Сигнал Темних віків надасть нам новий орієнтир,
– пояснив фізик Анже Слосар.
Зо його словами, це може засвідчити відкриття нової фізики.
Ось такий матиме вигляд радіотелескоп на зворотньому боці Місяця / Фото NASA
Утім, LuSEE-Night не обов'язково здійснить великі прориви. Зрештою, він є лише першопрохідцем, покликаним прокласти шлях для амбітніших інструментів у майбутньому. Інструментів, які проллють світло на природу темної енергії та створення Всесвіту.
- Зворотний бік Місяця, до слова, чудове місце для пошуку слабких сигналів, адже він пропонує те, чого не може дати Земля: глибоку-глибоку радіотишу (наша планета ж створює доволі шумне середовище для надчутливих інструментів).
- З іншого боку, розташування там LuSEE-Night вимагає інженерного подвигу. Телескоп має витримати і безперервне палюче сяйво, і жорстку холодну темряву, а також мати енергозабезпечення на весь час. А проєктний термін роботи місії на поверхні Місяця становить два роки.