Чому Чандраян-3 сів біля південного полюса Місяця – і чому всі інші теж хочуть саме туди

31 серпня 2023, 06:52
Читать новость на русском

Джерело:

Space.com

Індійська місія Чандраян-3 успішно сіла біля південного полюса Місяця 23 серпня. Вона вже увійшла в історію, бо Індія стала четвертою країною, яка успішно висадилася на Місяць (після СРСР, США та Китаю).

Але не тільки, а ще й тому, що Індія стала першою країною, яка здійснила посадку на південному полюсі Місяця. Цікаво, що місія Чандраян-3 геть не самотня у своїх цілях.

Також цікаво Сила дизайну: як зовнішній вигляд впливає на покупця та його рішення

  • Близько 2025 року в рамках місії Артеміда-3 НАСА планує вперше за 50 років посадити на Місяць людей, але ще до цього, у 2024, південний полюс Місяця має почати досліджувати полярний ровер американського космічного агентства Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER).
  • Також Китай з його процвітаючою космічною галуззю не залишиться осторонь місячного дійства на південному полюсі. Космічне агентство країни планує відправити туди місію з місяцеходом Чан'е-7 у 2026 році.

То чому ж такий інтерес країн саме до південного полюса Місяця?

Найцінніший товар південного полюса Місяця

Інтерес до південного полюса Місяця в основному зумовлений тим, що в цьому регіоні є вода у формі льоду. Вода, звичайно, необхідна для життя, яким ми його знаємо, але вона також має й інші застосування. Наприклад, може слугувати теплоносієм для обладнання і навіть забезпечувати ракетне паливо, особливо корисне для проміжної місії на Марс, яку колись запустять з Місяця.

Тобто коли космічні агентства почнуть замислюватися про наступну еру пілотованих космічних місій, можливість збирати воду на Місяці для пиття, охолодження обладнання або навіть розщеплення на водень і кисень для отримання повітря або палива – матиме величезну цінність.

Крім того, вода на Місяці має наукову цінність. Її можна буде використати як запис геологічної активності на Місяці, наприклад, місячних вулканів, і навіть як трекер ударів астероїдів.


Знімки південного полюса Місяця, зроблені під час спуску Чандраян-3 / Зображення ISRO

Вода виявлена по всій поверхні Місяця, та більшість сигналів про наявність водяного льоду надходить з полюсів. А на південному полюсі Сонце освітлює лише вершини, нижчі райони постійно оповиті тінню. Температура там може опускатися до мінус 250 градусів за Цельсієм – це холодніше, ніж на Плутоні. Тож це просто ідеальне місце для підтримки водяного льоду.

У 2008 космічний апарат Індії Чандраян-1 доставив на орбіту Місяця науковий інструмент НАСА "Мінералогічний картограф Місяця" (Moon Mineralological Mapper). Саме він виявив наявність водяного льоду всередині кратерів на південному полюсі Місяця. А у 2020 дані телескопа Стратосферної обсерваторії інфрачервоної астрономії НАСА (SOFIA) остаточно підтвердили перше однозначне виявлення води у тому місці.

До слова: за найскромнішими підрахунками вчених, обидва місячні полюси містять понад 600 мільйонів тонн водяного льоду. Цього достатньо, щоб заповнити близько 240 000 басейнів олімпійського розміру.