День партизанської слави: коротко про свято

Раніше свято, встановлене указом президента Леоніда Кучми у 2001 році "за ініціативою ветеранів", стосувалося головно партизанів Другої світової війни. Що, звісно, позбавлено історичної логіки. Більше про це – читай на Men 24.

Також цікаво Від "часткової мобілізації" до знищення армії: нагадаємо, як поляки брали Москву у 1610

Щонайменше тому, що партизанський рух на наших землях існував і раніше. Ба більше – знову розгорнувся з початком війни проти російських загарбників у 2014 році. А у 2022, коли вороги тимчасово захопили частину українських територій, партизани стали однією з наріжних сил опору.

Цікаві факти про українських партизанів часів ДСВ

Тоді, під час Другої світової, на українських територіях у тилу гітлерівців діяли понад 200 тисяч партизанів. Партизанили і прихильники срср, і вояки УПА (Української повстанської армії). Утім, радянська пропаганда подвиги українських борців за свободу замовчувала.

  • Тим часом наші партизанам іноді доводилося протистояти не тільки нацистським окупантам, а й, власне, радянським військам.
  • Обидві сторони, обидва тоталітарні режими намагалися придушити національні прагнення українського народу до свободи й незалежності. А отже й партизанів як один із проявів такого прагнення.

партизани
Українські партизани періоду Другої світової / Фото Держархіву Буковини

Окрім відчутного впливу на перебіг бойових дій, партизани зробили великий внесок в українську культуру. Мовиться про безліч народних пісень, картин, скульптур та інших митецьких творів.

Після повномасштабного російського вторгнення українські партизани виявляють дива відваги та винахідливості на окупованих територіях. Окупанти не можуть ані на мить забути, що зараз перебувають не на своїй землі, і ніхто їм тут не радий.