Щось дивне відбувається в атмосфері Юпітера

20 грудня 2022, 15:21
Читать новость на русском

Джерело:

Space.com

На Юпітері не буває пір року. А проте – нове дослідження за результатами спостережень упродовж 40 років показало, що в атмосфері планети відбувається дещо дивне.

Космічні кораблі та наземні телескопи виявили дивні погодні умови на найбільшій планеті Сонячної системи, серед яких – гарячі та холодні періоди протягом її довгого року (12 земних). Але ж Юпітер не зазнає сезонних змін, як наша Земля!

Також цікаво Nemiroff підтримав фонд MOAS Україна: вони евакуйовують поранених із гарячих точок

Що не так із Юпітером

На Землі зміна погоди між зимою, весною, літом і осінню є наслідком нахилу осі планети до площини, в якій вона обертається навколо Сонця. Через цей нахил на 23 градуси різні частини земної кулі отримують різну кількість сонячного світла протягом року.

А от вісь Юпітера нахилена до площини орбіти гігантської планети лише на 3 градуси. Це означає, що кількість сонячних променів, які досягають різних частин поверхні Юпітера протягом довгого року, майже не змінюється.

  • А проте нове дослідження виявило періодичні коливання температури навколо вкритої хмарами планети.
  • Та ці атмосферні природні цикли – лише частина головоломки.

Що зумовлює ці закономірності та чому вони відбуваються саме в ці конкретні часові рамки? Ці питання відкриті.


Юпітер, 2016 / Фото ESO

Телез'єднання на Юпітері

Команда астрономів з Університету Лестера у Великій Британії виявила ознаки, що ці несезонні сезони можуть мати щось спільне з явищем, відомим як телез’єднання. Воно описує періодичні зміни в атмосферній системі планети, які відбуваються одночасно на різних частинах планетарної кулі, які, здавалося б, ніяк не пов'язані між собою.

Скажімо, телезв'язок спостерігали в атмосфері Землі з ХІХ століття. У знаменитому циклі Ла-Нінья – Ель-Ніньо ("Південне коливання") зміни в пасатах західної частини Тихого океану відповідають змінам кількості опадів на більшій частині Північної Америки. Щось подібне за принципом є й на Юпітері:

  • У новому дослідженні вчені виявили, що на Юпітері, коли температура підвищується на певних широтах у північній півкулі, ті ж широти в південній півкулі охолоджуються – майже як в ідеальному дзеркальному відбитку.
  • Також коли температура зростає в стратосфері, верхньому шарі атмосфери Юпітера, вона падає в тропосфері, найнижчому шарі атмосфери (а саме там відбуваються супершторми).

Раніше вчені знали, що в атмосфері Юпітера є холодніші області (світлі смуги) і тепліші області (коричневі смуги). А проте тепер ми знаємо, що вони не є статичними!