Найчастіше пояснення терміну можна зустріти таке: наприкінці ХІІІ століття монголи намагалися завоювати Японію за допомогою велетенського флоту, робили дві спроби, та в обох випадках їхній флот гинув у штормі. Власне, ось ці тайфуни, які врятували Японію, називали "божественним вітром" – камікадзе. Трохи більше – читай на Men 24.
Також цікаво Представники 80 країн світу зустрілися на виставці у Берліні: чим гостей вражав бренд Nemiroff
Хто такі камікадзе і коли вони з’явилися
У роки Другої світової японська влада теж сподівалася, що новий "священний вітер" знову врятує. Японія, утім, війну програла. Але камікадзе, хай там як, стали особливою частиною світової історії.
- Перший самовбивчий успішний політ зафіксували 25 жовтня 1944 року. Загін Юкіо Секі з 5 пілотів на винищувачах вилетів з Філіппін.
- А першою жертвою став американський авіаносець "Сент-Ло" (USS St. Lo). Сам Секі та ще один пілот врізалися в нього – корабель спалахнув і затонув.
Зауважимо, 20 жовтня камікадзе атакували австралійський корабель, але не надто вдало (літак влучив у борт, але закладена там 200-кілограмова бомба не розірвалася). Тому японці "розкрутили" (романтизували) саме напад 25 числа.
Атаки камікадзе були доволі руйнівними й лякаючими / Фото Britannica
Звісно, таран – не новий прийом на війні, і застосували його не так вже й рідко. Зокрема, пілоти підбитих літаків, які розуміли, що врятуватися не вдасться. Але то були вимушені жертви, а камікадзе йшли на все свідомо.
Ба більше, на батьківщині їх вважали героями, останній виліт проводили у формі особливої церемонії з чаєм та квітами, а охочих стати "священним вітром" було значно більше, ніж літаків. Камікадзе порівнювали з квітами сакури, натякаючи на швидкість, з якою вони розпускаються та опадають.
Японський літак таранить судно США / Фото Britannica
Чи були камікадзе ефективними і як вплинули на війну
Зауважимо, щодо оцінки ефективності дій камікадзе версії різняться. Понад чотири тисячі бойових вильотів – це багато, а проте у більшості випадків атаковані об'єкти зазнавали лише пошкоджень, а не знищення. Це створювало проблеми, але у жоден спосіб не могло переломити перебіг війни. Тож найбільший ефект камікадзе був радше психологічний – вони навіювали жах на американських моряків, та й то ненадовго.
Як тут не провести аналогію з теперішніми "камікадзе", якими атакує Україну Росія. Так, там немає пілотів, ніхто не йде на самовбивство, але решта нюансів не змінилися: Путін хотів би зламати перебіг війни, але не вдалося, він хотів би налякати українців, та "мопедів" для цього аж надто замало.