У сміливих щастя завжди є: 10 цитат Івана Багряного про незламний дух українців

2 жовтня 2022, 21:08
Читать новость на русском

Іван Багряний – творчий псевдонім Івана Павловича Лозов'яги. Він народився якраз цього дня, 2 жовтня, 1906 року на Харківщині. Свідоме життя починав у СРСР, був активістом.

А проте дуже швидко побачив, чим насправді є диктат комуністів. У 1925 вийшов з комсомолу і став, як вважали місцеві цензори, "співцем куркульської ідеології".

Також цікаво Nemiroff представив особливий продукт, весь прибуток з продажу – на підтримку українців

Іван Багряний – один із тих, хто зрозумів, чим насправді є СРСР

Його твори забороняли миттєво, навіть видані власним коштом. А в 1932 арештували й заслали на Далекий Схід. 1938 – новий арешт. Примітно, що навіть після тривалих допитів та катувань Багряний не підписав зізнання. І, як не дивно, його відпустили. Роки заслання, тюрем та знущань письменник яскраво зобразив у "Саді Гетсиманському" та "Тигроловах".

Другу світову війну Багряний провів в українському підпіллі на Галичині. У 1945, перед наближенням радянської армії, виїхав на Захід (спершу до Хорватії, а потім до Німеччини, де й прожив решту своїх років). Там він написав "Чому я не хочу вертатись до СРСР?" У цьому памфлеті письменник доступно і якісно пояснив, що таке той Союз – держава без національної гідності й прав людини, яка чинить геноцид проти власного народу.


Канадське видання "Чому я не хочу вертатись до СРСР?" 1946 року / Фото issuu

10 цитат Івана Багряного про незламний дух українців

  • Ми є. Були. І будем Ми! Й Вітчизна наша з нами ("Меченосці").
  • В сміливих щастя завжди є ("Тигролови").
  • Ліпше вмерти біжучи, ніж жити гниючи ("Тигролови").
  • Але світ злостивих все-таки безсилий проти світу ясних серцем і гордих ("Сад Гетсиманський").
  • Людській душі і в карцері добре. Бо можна її відібрати від світу, але не можна відібрати світу від неї. Поки вона жива ("Сад Гетсиманський"). 

Відгремлять сморідні грози, відшаліють страшні гурагани залізні, одбахкають блискавки зла й злоби... Прийдуть знову й знову громи весняні. Проллються проливні дощі громові і змиють, очистять усе. І зацвіте рясним цвітом те, чому цвісти належить, що народжене цвісти й буяти. І поросте бур’янами те, чому порости бур’янами належить. І згниє геть те, що своїм серцем злобним умерло, захлинулось у зненависті, вдушилось у жорстокості, – все те, що не жило, а чаділо,
– Іван Багряний, "Людина біжить над прірвою", 1949.

  • Найдорожчий скарб, що людина має, – це віра в себе і в собі подібних ("Сад Гетсиманський").
  • Всі дороги сходимі, й всі могили зчислимі, і кожна ніч — навіть полярна ніч! — кінчається ранком ("Сад Гетсиманський").
  • Утративши все, людина лишала собі сміх. І взяла той сміх за прапор. І з тим сміхом отак от гола сидить під шибеницею і з тієї шибениці глузує ("Сад Гетсиманський").
  • Ліпше умерти раз, умерти гордо, з незламаною душею, аніж повзати на колінах і вмерти двічі – морально й фізично. Але в першім варіанті ще є шанс взагалі не вмерти ("Сад Гетсиманський").
  • Є щось, що не може вмерти навіть на війні ("Людина біжить над прірвою").

Можуть зітерти його тіло на порох, але не зможе ніхто зітерти на порох його душі, не зможе зігнати її з цієї землі. Помиляються ті, хто вогнем і залізом прийшли йому диктувать свою волю,
– Іван Багряний, "Людина біжить над прірвою", 1949.

До слова: Іван Багряний мав усі шанси здобути Нобелівську премію (заявку не подали, бо у 1963 письменник раптово помер), адже написав "Сад Гетсиманський" та "Тигролови" задовго до того, як з'явився "Архіпелаг ГУЛАГ" Солженіцина. До слова, ці два твори нашого письменника редакція Men 24 не просто рекомендує, а щиро радить прочитати кожному. Вони справді змінюють свідомість.