Укр Рус
9 травня, 09:57
3

Що таке окулесика, або Про що розповідають співрозмовнику твої очі

Що таке окулесика, або Про що розповідають співрозмовнику твої очі Що таке окулесика, або Про що розповідають співрозмовнику твої очі

Людські очі – один із найважливіших органів чуття. А разом із тим і дуже важливий інструмент невербальної – поза межами мови – комунікації.

Очі у розмові допомагають людям регулювати потік інформації, зчитувати емоції співрозмовника і передавати йому свої. Є навіть окрема дисципліна, яка вивчає мову очей і візуальну поведінку – окулесика.

Також цікаво Запах і зовнішність: як жінки впізнають чоловіків із "хорошими генами"

Що таке окулесика

Паралінгвістика — розділ мовознавства, який вивчає невербальні засоби спілкування. Тут і темп, тембр, гучність мови, паузи, мелодика, артикуляція звуків і багато іншого. Тут і, ясна річ, жести, пози й міміка.

  • Окулесика ж є частиною паралінгвістики.
  • Ця дисципліна вивчає мову очей, візуальну поведінку людини.

Адже кожен погляд має чіткі параметри – напрям, лінію, об'єкт, рух, розмір (очей і зіниць), тривалість тощо, – завдяки яким можна транслювати тисячі безсловесних повідомлень. 


Кожен погляд має чіткі параметри, і не тільки людський / Фото unsplash

Очі як спосіб зв'язку

Різні тематичні дослідження встановили, що мова очей впливає на встановлення контакту зі співрозмовником і на стійкість цього зв'язку. Причому впливають на це буквально нюанси.

  • Наприклад, якщо в одного зі співрозмовників закрита верхня частина обличчя (та, де розташовані очі), то у другого виникає відчуття дискомфорту.
  • Адже контакт з очима партнера по розмові важливий для зчитування його емоційного стану загалом, його реакції на почуте чи побачене (схвалення чи осуд, зацікавленість чи байдужість тощо).

І з огляду на зчитане змінювати власну тактику у розмові (залежно від її мети). Не менш важливо й те, що за наявності візуального контакту люди сприймають інформацію глибше й точніше.


Залежно від погляду співрозмовника ми змінюємо тактику під час спілкування / Фото unsplash

Культурні та регіональні особливості трактування поглядів

Він залежить від заведеного у тому чи іншому суспільстві етикету, культурних традицій, етнічних особливостей тощо.

  • До прикладу, в Ефіопії знаком поваги у розмові є погляд вниз. Такий же візуальний жест має інше значення у Латинській Америці – там так роблять тільки діти у розмові зі старшими.
  • В Індії занадто часті погляди в обличчя або в очі у розмові сприймають як знак агресії, щонайменше – неповаги. А от араби відсутність таких поглядів вважають неввічливим.

У США пильно розглядати іншу людину вважають ознакою неввічливості чи невихованості. Інакше – у Європі, там пильно дивитися в очі – цілком нормально.


Культурні та етнічні особливості поведінки поглядів є, і їх варто знати / Фото unsplash

Поведінка погляду: на що звернути увагу під час розмови

У більшості культур тривалий прямий погляд в очі співрозмовник фіксує навіть на великої дистанції. Такий погляд привертає увагу і провокує зворотну реакцію. Однак може викликати й роздратування.

  • У такому випадку заспокійливим сигналом буде якраз уникнення прямого погляду.
  • Це вкрай важливо, адже від початку розмови може залежати весь її подальший перебіг і результат.

Водночас відсутність візуального контакту (якщо людина не дивиться на співрозмовника) можуть сприйняти як знак неуваги й нудьги. У такій ситуації дуже допоможе обмін короткими поглядами, який спонукатиме до діалогу. 

Варто знати Звідки у людини з'являються ревнощі й до чого тут заздрість