Трьохлінійка і кулемет Гатлінга: стволи, які перевернули світ у XIX столітті – 2

15 січня 2021, 08:52
Читать новость на русском

Нові розробки зброї, на жаль, не сприяли зменшенню кількості воєн. Але помітно впливали на їхню історію. Сьогодні на Men 24 знову поговоримо про стрілецькі стволи, які перевернула світ у XIX столітті: кулемет Гатлінга і гвинтівка Мосіна і Нагана.

Конструктори створювали новітню зброю, а люди ніколи не припиняли один в одного стріляти. Хоча іноді – наприклад, коли з'явилися кулемети – здавалося, що тепер воєн більше не буде. Прикро, що тільки здавалося. Сьогодні Men 24 розповість про перший вдалий кулемет та найпопулярнішу гвинтівку.

Це цікаво Європа: що випускали відомі автобренди під час Другої світової

Стрілецькі стволи, які вплинули на історію людства у ХІХ столітті – 2

Гатлінг-ган

Сьогодні кулемет видається чимось звичним в армійському озброєнні. Але у 2 половині XIX століття він фактично перевернув світ – наче ядерна зброя через 100 років.

  • Gatling gun або кулемет Гатлінга не був першою розробкою швидкострільної стрілецької зброї у світі, але фактично першою працездатною. Це довели на практиці – під час Громадянської війни у США, в Японії, Африці.

Ідея кулемета Гатлінга – в обертанні багатоствольної конструкції зі швидким охолодженням і синхронізованому процесі стрільби та перезарядки.


Кулемет Гатлінга шокував суперників на полі бою / Фото pinterest

Перші Гатлінг-гани були важкими, вигляд мали кострубатий. Одначе 700 пострілів 50 калібру у хвилину змушували сприймати їх серйозно усіх і кожного – хто вижив.

Трьохлінійка

Леон Наган – бельгійський інженер, чиє прізвище російські історики скромно замовчували, коли писали про "трьохлінійку". І називали її "гвинтівка Мосіна". Насправді ж – ні, це не суто російський винахід.

  • Гвинтівка Мосіна-Нагана – це гвинтівка на калібр 7,62 міліметра з магазином та ручним перезарядженням. ​Робили її здебільшого у Росії, та в її розробці чимало заслуг як бельгійця Нагана, так і росіянина Мосіна.

Річ у тім, що одні випробування показали, що система Нагана – краща. А інші – що краща у Нагана. Тоді росіяни купили у Нагана права на його систему, щось там докрутили і...


Гвинтівка Мосіна (з доробком Нагана) / Фото pinterest

Якось так і вдалося досягти хороших показників надійності, точності та дальності. Тож і не дивно, що за 60 з гаком років (з 1891 до 1960-х) у світи вийшли понад 37 мільйонів цих гвинтівок.

​Варто знати Зброю зберігатимуть вдома: в Україні хочуть масово озброїти людей