Незначний, здавалося б, інцидент перетворився на великий внутрішній жарт на МКС восени. Карликовий помідор Ред Робін завширшки у дюйм (2,5 сантиметри) був частиною експерименту Veg-05. Рубіо сам вирощував цей врожай, попри певні труднощі.

Дивися також Гості будуть у захваті: три новорічні коктейлі від Nemiroff De Luxe

Космічну таємницю зниклого томата нарешті розгадали

Кожен астронавт МКС (Міжнародна космічна станція) отримав зразки помідорів після збору врожаю 29 березня 2023 року. Але томат Рубіо, що зберігався в спеціальному пакеті Ziploc, зник – ще до того, як чоловік встиг відкусити шматочок.

Про зниклий помідор вперше публічно заговорили 13 вересня, коли Рубіо відзначав несподіваний рекордний строк перебування на орбіті для астронавта зі США. Через проблеми з російським кораблем "Союз", який мав би доправити Рубіо додому, зробити це вдалося не через 6 запланованих місяців, а аж через 12.

Помідор
Астронавт НАСА Френк Рубіо з карликовими помідорами на МКС / Зображення NASA

"Упевнений, засохлий помідор колись з'явиться і виправдає мене, через роки в майбутньому", – пожартував тоді Рубіо під час прямої трансляції з МКС. Та це сталося швидше – рештки помідора знайшов інший екіпаж МКС, який оголосив про цей подвиг 6 грудня 2023.

Нашого доброго друга Френка Рубіо, який вже вирушив додому, тривалий час звинувачували, що він з'їв помідор. Тепер ми можемо його виправдати – бо помідор знайшли,
– заявила під час прямої трансляції 6 грудня астронавтка НАСА Жасмін Могбелі.

Насправді МКС більша за будинок з 6 спальнями, і в умовах мікрогравітації речі можуть легко відлетіти в найнесподіваніші куточки. На станції, переповненій речами, яким 25 років (так, МКС настільки стара), дійсно легко загубити будь-що.

На жаль – це просто людська природа, – багато людей кажуть: "Він, мабуть, з’їв помідор". І я хотів знайти його переважно для того, щоб довести, що я не їв,
– розповідав Френк Рубіо.

Пошук помідора не забрав багато часу, адже екіпаж виконував сотні наукових експериментів – попри стрес через затримку з поверненням. Коли журналісти запитали Рубіо про загублений помідор (вже після того, як він благополучно повернувся додому), астронавт нарікав, що "18 – 20 годин особистого часу витрачено на його пошуки".

Проблема в тому, що вологість там близько 17%. Напевно, томат висох до такої міри, що не можна було сказати, що це, і хтось просто викинув пакет,
– пояснював Рубіо.

Помідор був незначною частиною місії Рубіо. Та все ж так довго бути далеко від дружини, дітей і друзів астронавту було складно. І вирощування чогось знайомого й земного справляло добрий вплив на психологічний стан чоловіка. Він зізнався, що не погодився б на місію, якби знав, що доведеться провести в космосі понад 370 днів.