Аж ніяк не Галілей: хто насправді винайшов телескоп

9 листопада 2021, 08:20
Читать новость на русском

Джерело:

Space.com

Одним із перших, як би тепер сказали, хайповим телескопом є пристрій, зроблений Галілео Галілеєм. А проте не він винайшов телескоп, хоч і багато хто так думає.

Цю заслугу зазвичай приписують 1608 року і голландському виробнику лінз Гансу Ліпперсгею. Галілей же тільки додав кілька вдосконалень і першим націлився на зірки.

Варто знати Коли менше означає більше: 5 переваг алкоголю у мініформаті

Кому віддавати почесті за винахід телескопа

Телескоп є одним із найважливіших винаходів людства, але цілковитої певності, кому за нього дякувати – немає. Першою ж людиною, яка подала заявку на патент на телескоп, був голландський виробник окулярів Ганс Ліпперсгей.

  • У 1608 він заявив права на пристрій, який міг збільшувати об'єкти, не повіриш, утричі.
  • Примітним був і дизайн пристрою – увігнутий окуляр з опуклою лінзою об’єктива.

Кажуть, ідея телескопа спала на думку Ліпперсгею, коли він дивився, як діти у дворі через дві лінзи дивилися на флюгер.  Але кажуть й інше – що ідею чоловік украв в іншого виробника окулярів Захарія Янсена, який жив неподалік.


Ганс Ліпперсгей – чоловік, який першим подав патент на телескоп / Фото Britannica

А проте обидві версії – легенди, як нічим довести.

  • Щоб не образити ні Ліпперсгея, ні Янсена, нині заведено першому віддавати авторство телескопа, а другому – складного мікроскопа.
  • Хоча насправді, найімовірніше, обидва вони доклалися до створення обох інструментів.

О, до слова, заявку на патент Ліпперсгея уряд Нідерландів відхилив – як і таку ж заявку іншого голландця Якоба Меціуса, подану кількома тижнями пізніше. Бо, мовляв, прилад надто простий і його легко відтворити.

Зауважимо, що у 2022 році відбудеться перша українська місія на Місяць. Її офіційним партнером став бренд Nemiroff. Він у співпраці з компанією Spacebit відправлять на супутник Землі техніку, яка збиратиме наукові дані. Для України цей проєкт надзвичайно важливий, адже він дозволить відновити репутацію привілейованої космічної держави на світовій арені, дасть поштовх до розвитку українських комерційних космічних проєктів, а також сприятиме популяризації космічної тематики серед українців.