У космосі виявили "Бутерброд Дракули": що це за дивний об'єкт

14 лютого 2024, 06:31
Читать новость на русском

Джерело:

Sciencealert

Усесвіт, здається, сповнений не лише зорями й галактиками, а й смачними космічними закусками. Новий "їстівний" об'єкт у Чумацькому Шляху відкрила команда астрономів з Військово-морської обсерваторії США та влучно назвала його "Чівіто Дракули" – на честь бутерброда з м'ясом, що є національною стравою Уругваю.

Що таке "Бутерброд Дракули" та чому його так назвали

Насправді цей "бутерброд" – це маленька зоря, оточена товстим диском пилу і газу. Та якщо дивитися на неї збоку й примружитися, вона справді нагадує бутерброд. Утім, це не єдина причина дивної назви об'єкта.

Дивися також Що про твій характер може розповісти улюблений коктейль: пройди тест і дізнайся

Схожий за формою об'єкт помітили у Чумацькому Шляху ще в 1985 році, його назвали "Гамбургер Гомеса". У 2008 його ідентифікували як молоду зірку за приблизно 900 світлових років від нас.

  • "Чівіто Дракули" напрочуд схожий на "Гамбургер Гомеса". Він розташований на такій самій відстані, приблизно 980 світлових років від нас.
  • І обидві "страви" однаково орієнтовані – так що диск пилу і газу прорізає світло зорі, наче начинка в сендвічі. А це дає нам новий погляд на процес зореутворення.

Такі об'єкти рідкісні, та вони можуть представляти клас новонароджених зірок, про які ми знаємо дуже мало.

  • Ні "Чівіто Дракули", ні "Гамбургер Гомеса" не мешкають у типовому середовищі для молодих зірок (зоряних розплідниках), багатому на матеріали, з яких формуються нові зірки.
  • Скоріше, вони плавають у відносно порожньому просторі, не даючи жодних підказок, як з'явилися на світ. Але тепер вчені мають ці підказки – якраз завдяки схожості цих двох об'єктів.

.
Gomez's Hamburger, "Гамбургер Гомеса" / Фото NASA, Hubble


Dracula's Chivito, "Бутерброд Дракули" / Фото з arXiv (2024)

Учені визначили, що "Бутерброд Дракули" має центральну зорю, що є, ймовірно, гарячою зіркою типу Гербіга Ae, яка горить за температури приблизно 8000 градусів. Її диск має радіус у 1650 астрономічних одиниць (тобто в 1650 разів більший за відстань від Землі до Сонця) і містить речовину масою 0,2 Сонця.

  • Це досить близько до властивостей "Гамбургера Гомеса", але у "чівіто" є дещо додаткове: дві нитки, що виступають із "булочки", які дослідники порівнюють з іклами Дракули.
  • Ці нитки вказують на розсіяну оболонку навколо зірки, що своєю чергою натякає на вкрай юний вік самої зорі (зорі-діти, як правило, випромінюють потужні вітри та струмені, які здувають надлишки матеріалу навколо них).

Тож відкриття "Бутерброда Дракули" та порівняння його з "Гамбургером Гомеса" дає вченим нові можливості для вивчення вертикальної структури процесу зореутворення. Залишається, однак, багато питань про те, як ці зоряні об'єкти опинилися там зовсім самотні.