Сріблом, платиною та навіть бурштином: як фільтрація допомагає створювати найкращу горілку

13 березня 2023, 18:36
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Фільтрація – це не лише процес очищення. Це ще й можливість наситити продукцію, подарувати їй характер і розкрити по-новому. Цього разу ми розповімо про популярні способи фільтрації.

Їх для виготовлення горілки використовує бренд Nemiroff, представлений у понад 80 країнах світу. Гайда разом з Men 24 і бренд-амбасадоркою Юлією Терлецькою знайомитися з тонкощами цього цікавого процесу. Дізнайся, як на смак напою впливає процес очищення з допомогою срібла, платини та навіть бурштину.

Читай також Підготуй рецептори до пригод: яскраві весняні коктейлі, які точно здивують твоїх друзів

Усе починається з води

Вода для продуктів Nemiroff видобувається із власних артезіанських свердловин та подається одразу із пористих гранітів у резервуари на завод.

  • Спочатку вода знесолюється та фільтрується шунгітом, який гасить гірчинку, додає легкість та незначну солодкість.
  • Далі вода очищується кам’яним вугіллям та кварцевим піском, обидва з яких славляться своїми відмінними сорбційними властивостями.


Вода – надзвичайно важлива складова горілки / Фото freepik

Для частини води використовується система зворотного осмосу, що забирає кальцій і магній. Так отримується дистильована вода. Цікаво, що для продукції Nemiroff використовують особливий купаж самостійно дистильованої води та підготовленої води.

Важливо! Вода – один із найважливіших елементів створення високоякісної горілки, адже її у рецептурі 60%.

А тепер пройдімося способами фільтрації та їхнім впливом на кінцевий продукт.

Березове вугілля

Продукція Nemiroff проходить до 12 етапів фільтрації. Розгляньмо один із них, а саме – березове вугілля, яке історично вважається класичним та традиційним матеріалом для створення горілки. Очищена вода змішується зі спиртом класу "Люкс" і далі потрапляє у спеціальну колону із березовим вугіллям.

Березове вугілля та його сорбційні, очищувальні властивості відомі із давніх-давен. Перші згадки про його використання у таких цілях беруть початок у Стародавній Індії, Стародавньому Єгипті та Римі. Вугіллям очищували воду, зберігаючи опісля у мідному посуді, очищували вино та пиво, використовували як інгредієнт у цілющих відварах та перших ліках. Пізніше абсорбційну властивість деревинного вугілля вперше помітили в кінці 18 століття. Згодом встановили, що деревинне вугілля може знебарвлювати рідини.


Популярний метод фільтрації – березовим вугіллям / Фото geizer

Фільтрація на заводі Nemiroff відбувається винятково європейським вугіллям, бленд марок якого майстри дистилери підбирали протягом останніх років. Зауважимо, що російське вугілля компанія не використовує.

Три сорти різного вугілля наповнюють колону. Горілчана суміш проходить по колоні знизу догори, щоб речовині було важче рухатися і вона безапеляційно повністю очистилась. Цей матеріал має тисячі пор, отже очищує рідину на молекулярному рівні. Завдяки березовому вугіллю абсорбуються ефіри та сивушні масла.

Контакт з активованим вугіллям створює однорідну кристалічну структуру та додає характерного присмаку майбутній горілці.

Кварц

Кварц – один із найпоширеніших мінералів планети, який водночас має унікальні природні очищувальні властивості. Nemiroff використовує український кварц на різних етапах фільтрації близько трьох разів – від води до водно-спиртової суміші, що складає основу горілки. Це давнішній спосіб механічної фільтрації, який блискуче відбирає домішки та вугільний пил, вдихає життя в продукт, заряджає його та мінералізує.

Срібло та платина

До попередньо названих етапів під час підготовки створення преміальної горілки Nemiroff додається обробка цінними металами й мінералами. Срібло та платина, наприклад, є дещо реактивними. Тож вважається, що під час фільтрації ними можна збільшити рівень ацетальдегіду. У невеликих кількостях він робить горілку м'якшою, а також додає їй кремової текстури.


Фільтрація сріблом і платиною робить горілку м'якшою / Фото wirestock

Майстри Nemiroff уже десятки років контролюють цей процес та мають унікальну формулу використання срібла та платини, щоб отримати неперевершено якісний продукт, визнаний у всьому світі. За основу беруться картриджі із кокосового вугілля, що містять численні мікропори та помірну твердість. У ці картриджі додають іони срібла, через них пропускають горілку та відстоюють близько доби. Повна нейтралізація продуктів окислення спирту (альдегідів) може бути досягнута за допомогою срібла.

У результаті горілка набуває відмінних органолептичних властивостей, прозорості і високої довговічності – тобто навіть при багаторічному зберіганні у продукті не утворюється осад. Платина округлює та балансує горілку, додаючи незабутніх ноток в органолептичний букет.

Шунгіт

У першій космічній горілці Nemiroff De Luxe Moon Edition до класичних 11 преміальних ступенів фільтрації додався ще один – шунгітом. Цей матеріал відомий своїми очисними та навіть магічними властивостями. Шунгіт – 100% органіка. Мінерал, який з'явився природним шляхом за допомогою магми прадавніх вулканів і всотав у себе прихований кристалічний вуглець, у якому рівномірно розподілено високодисперсні частинки силікатів.

Шунгіт використовується для додаткової фільтрації води, робить її більш живою, мінералізованою та м'якою на смак.

Бурштин

У 2022 році Nemiroff випустив особливу горілку Nemiroff Premium Limited Edition із жовто-блакитною етикеткою, увесь прибуток від продажів якої передається у допомогу постраждалим від війни цивільним та нашим захисникам. У цій горілці присутня додаткова фільтрація – бурштинова.


Лімітована лінійка преміальної горілки Nemiroff / Фото Nemiroff

Бурштиновий фільтр складається зі спеціальних ниток, просякнутих та пігментованих бурштиновим порошком. Цей фільтр застосовують для сорбційного очищення водно-спиртової суміші для покращення органолептики та її поглиблення.

Варте уваги Чому і для чого ми використовуємо сіль під час приготування коктейлів

Фільтрація – це не лише про очищення. Це ще й про збагачення та відкриття нових граней. Тож дуже круто, що українські виробники приділяють цьому питанню стільки уваги. Вони допомагають воді розкриватися по-новому, насичуючи горілку та даруючи споживачеві нові відчуття.