Що таке гормони стресу і як вони впливають на організм

9 квітня 2024, 06:25
Читать новость на русском

Джерело:

GQ

Ми часто пов'язуємо стрес із зовнішніми факторами – мовляв, вони змушують хвилюватися. Це так, але відповідають за це відчуття фактори внутрішні – так звані гормони стресу.

Тобі цікаво, як запускаються та працюють ці механізми стресу та що можна зробити, щоб уникнути негативних наслідків? Тоді читай далі докладніше на Men 24.

Дивися також Замкнене коло стресу: що таке стреслаксинг і чому перерва у роботі призводить тільки до гіршого

Що потрібно знати про гормони стресу

Це правда, що стрес матеріалізується після зовнішнього подразника-загрози. Це природна реакція, яка зрештою так чи інакше відбивається на організмі.

Науковою мовою це процес застереження. Він відбувається в гіпоталамусі головного мозку, де випромінюються нервові та гормональні сигнали, що активують надниркові залози для виділення певних гормонів.

Ось найважливіші гормони стресу

  • Кортизол. Це головний гормон стресу, основна функція якого – підвищення рівня глюкози в крові та кров'яного тиску, що дає організму більше джерел енергії для використання в разі небезпеки (наприклад, швидко зреагувати чи побігти). Однак вироблення кортизолу протягом тривалого часу негативно впливає на імунну систему, пригнічує травну, репродуктивну та процеси росту. А ще кортизол пов'язаний з проблемами пам'яті, перепадами настрою, болем у м'язах, втомою, дратівливістю тощо.
  • Адреналін. Кажуть, під час стресу організм виділяє адреналін, який змушує нас реагувати у дивовижні способи. І це не міф, адреналін дійсно збільшує запас енергії, частоту серцевих скорочень і рівень кров'яного тиску.
  • Пролактин. Цей гормон стресу виділяє гіпофіз, він пов'язаний з репродуктивними процесами. У жінок це відбивається на овуляції та менструальному циклі, а у чоловіків забагато пролактину спричиняє пониження рівня тестостерону та може призвести до еректильної дисфункції.

Захищатися від деструктивного впливу стресу не так складно, як здається / Фото stockking@freepik

Як впливають гормони стресу

Вплив гормонів стресу зазвичай миттєвий, а зі зменшенням їхнього вироблення симптоми зникають, а частота серцевих скорочень і рівень кров'яного тиску відновлюються.

  • А проте коли зовнішні подразники не зникають, секреція цих гормонів триває, а отже – спричиняє вже негативні наслідки.
  • А наслідками постійної присутності гормонів стресу в організмі є тривога, біль у голові, м'язовий дискомфорт, проблеми з травленням, серцеві негаразди, збільшення ваги та навіть депресія.

Як можна керувати стресом у здоровий спосіб

Ми не можемо повністю контролювати те, що відбувається в нашому організмі, зокрема й вироблення гормонів стресу. Але є дещо, що ми можемо зробити, щоб упоратися зі стресом.

  • Є "три кити" протистояння стресу – здорове харчування, фізична активність та оздоровчі практики (техніка глибокого дихання, медитація та йога).
  • Крім того, завжди корисно прислухатися до поради фахівця, зокрема психолога. А також присвятити час собі, можливо, з хобі.