Але краще дізнайся, що це таке, і навчивсь його визначати, щоб покращити стосунки з власним відпочинком. Який, зрештою, необхідний для міцного здоров'я і кращої продуктивності на роботі та й загалом у житті.
Дивися також Класична, преміальна або ароматизована: обери горілку і пройди тест про твій характер
Що означає стреслаксинг
Згідно з Urban Dictionary, слово "стреслаксинг" означає відчуття "такого стресу, що розслаблення викликає ще більший стрес". Це тому, що людина не працює над тим, що її напружує. Це слово ми все частіше і частіше чуємо, адже останніми роками переживаємо посилене прагнення до продуктивності.
Стреслаксинг – насправді не новий термін. У дослідженні, опублікованому Американською психологічною асоціацією в 1980-х роках, цей термін вже використовували для позначення стресу, що виникає в групі людей, які намагаються розслабитися. Відтоді значення не дуже змінилося.
Стреслаксинг – це коли робота викликає стрес, а відпочинок від неї – ще більше стресу / Фото freepik
Але чому розслаблення призводить до стресу
Відповідь може бути різною в кожній конкретній ситуації, однак у багатьох випадках це пов'язано зі стимуляцією від соціальних мереж і культурою, яка шанує продуктивність як синонім успіху.
Ми всі стежимо за кимось у соцмережах, хто постійно запрошує нас на "виклики продуктивності" або навчальні програми. А іноді це не тільки не мотивує, але й викликає стрес, який, що цікаво, збігається з моментом, коли ти дозволяєш собі відключитися від роботи й сісти на диван, щоб погортати мобільний телефон.
Ба більше, навіть коли ми повертаємося до роботи та починаємо знову займатися тим, що нас турбує, то лише посилюємо проблему, потрапляючи в замкнене коло. Спроби взяти ситуацію під контроль і невпинні пошуки способів покінчити зі стресом стають стресом самі по собі.
Як дізнатися, що стреслаксинг загрожує тобі
Однією з головних тривожних ознак є той простий факт, що ти не можеш насолоджуватися сьогоденням, постійно уникаєш відпочинку, виправдовуючи це роботою або домашніми справами. І це навіть якщо ти відчуваєш себе виснаженим або вже провів цілий день за робочим столом.
Також зауваж, якщо твій список "фільмів, які потрібно подивитися" або "друзів, яких потрібно відвідати" продовжує зростати. Тобто ти відкладаєш дозвілля, щоб зайнятися тим, що тебе напружує.
Зі стреслаксингом можна боротися, якщо докласти зусиль та розірвати стресове коло / Фото freepik
Що робити зі стреслаксингом
На думку експертів, перший крок у боротьбі зі стреслаксингом – визнати, що ти перебуваєш у стані надмірного стресу та тривоги. Для цього слід звернути увагу на сигнали, які подає організм, такі як:
- біль у шлунку, подразнення очей від надмірного перебування перед екраном,
- відсутність інтересу до занять, які зазвичай приносять задоволення,
- проблеми з поставою, спричинені довгими робочими днями,
- брак відпочинку, прискорене серцебиття тощо.
Щоб розв'язати проблему стреслаксингу, потрібно розірвати замкнене коло і встановити обмеження в робочому графіку. А також зрозуміти, що для підвищення продуктивності вирішальне значення має повноцінний відпочинок, тому важливо виділяти час для сну і дозвілля в пріоритеті.