Одразу нагадаємо, що корабель Orion вдало приземлився 11 грудня, повернувшись від Місяця. Та цей борт – без людей. Тепер увагу світу привертає другий етап програми – з екіпажем. Але це не може статися швидко.

Також цікаво Українські традиції та сучасні інновації: за що мільйони полюбили медову з перцем

Що буде далі з місіями "Артеміди" і коли людина знову ступить на Місяць

Зокрема, треба фактично наново зібрати (відновити) космічний корабель і ракету-носій SLS. Ключові компоненти для капсули Orion повторно використають, але вони повинні пройти серію випробувань після польоту – це займе деякий час.

  • Первинний графік використання SLS передбачав повні три роки між першими двома запусками. У блозі NASA за 2017 рік вказано, що авіоніка та електричні системи, які забезпечують "нервову систему" ракет-носіїв і космічних кораблів і з’єднують різні системи в єдине ціле, будуть багаторазовими.
  • Але ракету для запуску Artemis 2 використають потужнішу, а трирічний проміжок між місіями мав на меті дати час для модернізації мобільної стартової платформи SLS (MLP).

Однак у 2018 відмовилися від планів модернізації існуючого MLP, а перші три польоти SLS вирішили виконати в одній конфігурації. Це, природньо, скоротило перерву між місіями. Однак авіоніка тепер потребуватиме ретельнішого відновлення.


У NASA скоротили заявлений час між місіями, але це може змінитися / Фото NASA

Отже, відповідно до звіту NASA за листопад 2022, загальна підготовча робота між місіями триватиме близько 27 місяців. А найскладнішим завданням цього періоду буде обробка та повторна інсталяція апаратного забезпечення Artemis.

Видалення та встановлення авіоніки на капсулі Artemis 2 Orion буде більше схоже на відключення вашого домашнього офісу, щоб перенести його з однієї кімнати в іншу, ніж на розривання гіпсокартону, щоб перемонтувати ваш будинок. Але перш ніж ці компоненти можна буде встановити в Orion для Artemis 2, їх потрібно перевірити,
– пояснив виданню інженер NASA

А поки що техніки вивчатимуть космічний корабель, який повернувся на Землю, і його системи, щоб визначити, наскільки добре він працював у польоті. Зокрема – наслідки радіаційного впливу. У проєктуванні космічного корабля докладають значні зусилля для захисту екіпажу й обладнання від опромінення. І тут ще велике поле роботи, адже, скажімо, на борту Міжнародної космічної станції (МКС) та біля Місяця рівні опромінення геть різні.