Що таке "планета" та як класифікують планети Сонячної системи

23 серпня 2022, 08:45
Читать новость на русском

Джерело:

Space.com

Скільки планет є у Сонячній системі та в якому порядку вони розташовані – ми вже розповіли. Але забули сказати, що ж, власне, це таке – планета.

Сьогодні ми дамо чітке визначення цьому терміну. А ще ти дізнаєшся про те, як найчастіше планети навколо нашого Сонця класифікують і чому.

Також цікаво Забули про нейтральність: чому зростає популярність преміум-алкоголю

Що таке планета і чим планета не є

Справжня планета

IAU (The International Astronomical Union – Міжнародний астрономічний союз) визначає справжню планету як тіло, яке:

  • Обертається навколо Сонця.
  • Є достатньо великим, щоб власна гравітація надавала йому округлої форми.
  • Очистило свої околиці від більшості інших орбітальних тіл.
  • І водночас не є супутником іншого об'єкта.
  • Та не є настільки великим, щоб зазнавати ядерного синтезу, як зірка.

Карликова планета

Плутон, скажімо, має невеликі розміри, незвичайну орбіту, і не очищає околиці від сміття. Ба більше, свій простір він ділить з багатьма іншими об’єктами у Поясі Койпера. Тому його й вивели з розряду планет у розряд планетоїдів (карликових планет), хоча й досі це рішення серед вчених є спірним.


Умовна зірка та умовні планети на орбітах навколо неї / Фото unsplash

До карликових планет, як і Плутон, відносять й інші малі круглі світи – Ериду, Хаумеу, Макемаке тощо.

Окремо варто згадати про Цереру: це кругле космічне тіло у поясі астероїдів між Марсом і Юпітером спершу, після відкриття у 1801 році, вважали планетою, потім – астероїдом, а з 2006 нарешті зарахували до карликових планет.

Хоча деякі астрономи досі наполягають, що Цереру слід взагалі називати десятою планетою Сонячної системи.

Як найчастіше класифікують планети Сонячної системи

Земна група

4 найближчі до Сонця планети – Меркурій, Венеру, Землю й Марс – найчастіше називають "планетами земної групи" (англійською – terrestrial). І не тому, що вони "біля Землі", а тому, що їхні поверхні кам’янисті.

Група Юпітера

4 інші світи – Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун – називають "планетами групи Юпітера" (англійською – jovian) або "юпітероподібними". Бо вони великі відносно планет земної групи, а ще головно складаються з газів (як-от водень, гелій та аміак), а не з кам’янистих поверхонь. Утім, астрономи вважають, що деякі або всі з них можуть мати тверді ядра.


Ілюстративне зображення Сонячної системи / Фото NASA

Юпітер і Сатурн ще називають газовими гігантами, а віддаленіші Уран і Нептун – крижаними гігантами. Бо на цих двох більше атмосферної води та інших молекул, які формують лід. Мовиться про метан (кристалізується за температури мінус 183 градуси за Цельсієм), сірководень і фосфен.

Зауважимо, що у 2022 році відбудеться перша українська місія на Місяць. Її офіційним партнером став бренд Nemiroff. Він у співпраці з компанією Spacebit відправлять на супутник Землі техніку, яка збиратиме наукові дані. Для України цей проєкт надзвичайно важливий, адже він дозволить відновити репутацію привілейованої космічної держави на світовій арені, дасть поштовх до розвитку українських комерційних космічних проєктів, а також сприятиме популяризації космічної тематики серед українців.