Скільки інформації зберігає Всесвіт: вчені підрахували у бітах

4 листопада 2021, 13:13
Читать новость на русском

Джерело:

Universe Today

Від початку цифрової ери, десь із 1970-х, фізики-теоретики почали говорити про можливий зв’язок між інформацією та фізичним Всесвітом. Адже вся матерія – це інформація, яка описує стан квантової системи.

За аналогією – це як закодована у нашій ДНК інформація генетична. А отже, її можна обчислити у формі математичних даних.

Варто знати Коли менше означає більше: 5 переваг алкоголю у мініформаті

У Всесвіті – 6 на 10 у 80 степені бітів інформації

Тоді вчені у різних куточках землі взялися рахувати, скільки ж тієї інформації містить Всесвіт. Задача, безумовно, не з простих, адже з усіх сторін її оточують парадокси. Наведемо тут один найсвіжіший приклад.

Доктор Мелвін Вопсон з Портсмутського університету запропонував свою оцінку того, скільки інформації закодовано у всій баріонній матерії – простіше кажучи, світлій матерії (бо є ж іще темна) – Всесвіту.

Дослідження опублікували в науковому журналі Американського інституту фізики AIP Advances. А базоване воно приблизно на тих же принципах, що й IT!

  • Описаних, зокрема, у роботах відомого математика, інженера-електрика та криптографа Клода Шеннона, якого називають батьком цифрової ери.
  • Саме Шеннон ще у 1948 році в статті "Математична теорія комунікації" фактично створив термін "біт" як одиницю виміру інформації, якою ми користуємося й нині.

А що ж Вопсон?

Він вирахував масу одного окремого біта інформації – 3,19 на 10 у мінус 38 степені кілограма. Далі порахував середню масу елементарної частинки – і визначив, що вона містить 1,509 біта інформації.


Вопсон математично вирахував кількість інформації у Всесвіті / Фото unsplash

Далі – все просто як борщ:

  • Вчений використав число Еддінгтона, яке співвідноситься із загальною кількістю протонів у Всесвіті.
  • Вивів формулу для отримання кількості всіх елементарних частинок у космосі.
  • Ну і помножив цю кількість на 1,509 біта.

Так і вийшло, що загальна кількість кодованої інформації у Всесвіті становить 6 на 10 у 80 степені біт. Це 7,5 на 1059 зетабайт або 7,5 октодецильйонів зетабайт.

До слова, у всьому світі впродовж 2020 року створено всього 64,2 зетабайта інформації. Це так, для порівняння.

Зауважимо, що у 2022 році відбудеться перша українська місія на Місяць. Її офіційним партнером став бренд Nemiroff. Він у співпраці з компанією Spacebit відправлять на супутник Землі техніку, яка збиратиме наукові дані. Для України цей проєкт надзвичайно важливий, адже він дозволить відновити репутацію привілейованої космічної держави на світовій арені, дасть поштовх до розвитку українських комерційних космічних проєктів, а також сприятиме популяризації космічної тематики серед українців.