Навіть може вивести на екран карту зоряного неба та розповісти про фази Місяця. Стародавні люди були б вражені? Ну, так, але не настільки, як тобі може здаватися – адже вони теж могли все це робити.

Дивися також Легкість у бокалі: рецепт пряного та цитрусового коктейлю для яскравих вихідних

Корисний інструмент і модний аксесуар

  • Останнім прикладом портативного, універсального, багатофункціонального астрономічного інструменту є астролябія. Її використовували з античних часів аж до раннього сучасного періоду.
  • Астролябія – це суцільний металевий диск із низкою циферблатів, покажчиків і гравіювань. Для мандрівників вона була дуже корисною: могла визначати час доби за положенням сонця, надавати координати за певними зірками-орієнтирами, передбачати, коли сонце зійде або зайде, і багато іншого.

Складний механізм із шестерень

  • Утім, і до розробки портативної астролябії стародавні люди мали високоточні інструменти, просто крупніші та не такі доступні загалу. Одним із прикладів є механізм Антикітера, що датується приблизно 200 – 100 роками до нашої ери.
  • Це складний набір шестерень, що формував механізм, який дозволяв користувачеві передбачати місячні затемнення, відстежувати рух усіх видимих планет, повідомляти, коли відбудуться певні олімпійські ігри, а також обчислювати два важливі цикли: метонічний і сароський.

Історія
Антикітеру іноді називають "стародавнім комп'ютером" / Фото shutterstock

  • Річ у тім, що сонячний рік (час між весняними рівноденнями) майже дорівнює 12 місячним місяцям (час між молодиками). З давніх часів астрономи помітили регулярність і передбачуваність цих двох ритмів на небі, і стародавні календарі приділяли багато уваги переведенню між місячним і сонячним календарями, особливо для планування святкових днів. Однак кожні 19 років місячний і сонячний календарі ресинхронізуються самостійно, що відомо як метонічний цикл.
  • Сароський цикл вимірював час між затемненнями, як місячним, так і сонячним. Приблизно кожні 223 місячні місяці, або 6600 днів, затемнення повторюється. Стародавні люди не мали достатньо глибокого розуміння гравітації, щоб передбачити, чи буде затемнення повним або частковим, але вони мали достатньо астрономічних знань, щоб зрозуміти, що якщо затемнення відбулося, то через 6600 днів відбудеться ще одне.

Історія
Стоунхендж – гігантський камяний годинник / Фото Alamy

Кам'яні моноліти

  • Але можна зазирнути й глибше. Здатність людства відстежувати й контролювати небесні цикли сягає корінням ще у доісторичні часи. Мабуть, найвідомішою астрономічною пам'яткою є Стоунхендж, датований 3000 – 1500 роками до нашої ери.
  • Вирівнювання спеціальних "наріжних каменів" дозволяло спостерігачам відзначати точну дату сонцестояння, сигналізуючи про початок нового року і нових сезонів. Дивлячись на свій смартфон, можеш оцінити бажання наших предків зробити гігантський годинник з каменю.

86

  • До слова, найдавнішим імовірним календарем є різьблення, знайдене на бивні мамонта, датоване дивовижними 30 тисячами років до нашої ери. Поки точаться суперечки про те, що саме означає це різьблення, а проте: на одній стороні зображена фігура людини у позі, що підозріло нагадує сузір'я Оріона, а на протилежному боці – 86 позначок.
  • Одне з можливих пояснень – типова людська вагітність триває 1 рік мінус 86 днів. І якось так сталося, що в місці, де знайшли бивень, зорю Бетельгейзе у плечі Оріона видно над горизонтом протягом 86 днів щороку...