На фото – немов Чеширський кіт із класичної казки Льюїса Керролла "Пригоди Аліси в країні чудес". Кіт знаний своєю пустотливою посмішкою, але навіть він не мав такої широкої, як цей космічний.

Також цікаво Переосмислення популярних коктейлів: авторські модифікації Мохіто й Апероль Шприца

У туманності Sh2-284 телескоп VLT побачив чарівну посмішку кота

Далекий зоряний розплідник схожий на усміхнену небесну кішку з головою завширшки у близько 150 світлових років. Саме це можна побачити на новому зображенні, опублікованому Європейською південною обсерваторією.

  • Майже круглу хмару помаранчевого і червоного пилу в найдрібніших деталях зафіксував Дуже великий телескоп (VLT), розташований в обсерваторії Паранал в пустелі Атакама на півночі Чилі.
  • Хмара, схожа на кота, є найяскравішою частиною туманності Sh2-284 і містить величезну популяцію молодих зірок, які утворюються, коли надщільні ділянки газу і пилу руйнуються під власним гравітаційним впливом.
  • Зоряний розплідник розташований на відстані близько 15 000 світлових років від Землі в сузір'ї Моноцерос.

Просто під носом цього кота розташувалося скупчення молодих зірок Долідзе 25. Це приклад відкритого скупчення зірок, які утворилися приблизно в один час з однієї газової хмари.


"Вуса космічного кота", де народжуються зірки в туманності Sh2-284 / Зображення ESO, VPHAS+

У Долідзе 25 зірки в основному наднові, що мають блакитний колір, масивні та неймовірно гарячі. Час життя наднових зірок – від 1 до 560 мільйонів років, залежно від маси, причому більші спалюють своє паливо швидше.

  • Порівняно з прогнозованою тривалістю життя Сонця, а це 10 мільярдів років, життя наднової – лише мить. А проте наднові випромінюють неймовірно велику кількість ультрафіолету, і це має значний вплив на навколишнє середовище.
  • У туманності Sh2-284 зоряне скупчення Долідзе 25 створює велику кількість випромінювання і потужні зоряні вітри. Які відривають електрони від атомів, що утворюють газ водню, таким чином іонізуючи його і змушуючи світитися помаранчевим.
  • У такий спосіб щільні смуги газу і пилу формують "вуса космічного кота" в червоно-помаранчевій туманності.

Вони можуть здаватися маленькими порівняно з усією хмарою, але ці "космічні вуса" завширшки у кілька світлових років. Вони містять густий газ і пил, які стають будівельними блоками нових зірок.