Вчені з Кембриджа припустили, що людство нарешті виявило темну енергію

5 жовтня 2021, 08:25
Читать новость на русском

Джерело:

Technology.org

Темна енергія – таємнича сила, яка заповнює Всесвіт і змушує його прискорюватися. Досі її фізично не фіксували – тобто, це теоретична величина.

Аж раптом експеримент XENON1T, проведений глибоко під Апеннінськими горами в Італії, дав несподівані результати. І вчені з Кембриджа кажуть, що до цього причетна саме вона – невловна темна енергія.

Також цікаво BAROMETER Show: бренд Nemiroff розповів, як подарувати гостям закладів гастрономічне задоволення

Темна енергія і темна матерія – у чому різниця

Усе, що наші очі бачать в небі та й взагалі у світі – від крихітних супутників до масивних галактик, від мурах до китів – це всього 5% Всесвіту або й менше. Решта – у темряві. Буквально.

  • Приблизно 27% Всесвіту, як підрахували вчені, – це темна матерія. Така собі невидима сила, яка утримує галактики та всю космічну павутину разом.
  • А от ще 68% – це темна енергія. Саме вона, як вважають дослідники космосу, змушує Всесвіт розширюватися прискореними темпами.

Обидва компоненти – невидимі. Та ми знаємо набагато більше про темну матерію, яку вирахували ще у 1920-х роках. Темну ж енергію відкрили тільки у 1998,
– розповіла докторка Санні Ваньоцці.

Темну матерію виявляють за допомогою масштабних експериментів на Землі – як-от XENON1T. У 2020 повідомили про його результати, деякі з яких були неочікувані. Мовиться, зокрема, про певний непрогнозований сигнал. 

Експеримент XENON1T міг несподівано виявити темну енергію

Так от, дослідники з університету в Кембриджі опублікували 15 вересня 2021 року у Physical Review D свої висновки щодо незрозумілих результатів експерименту XENON1T в Італії.

Мовляв, можливо, їх спричинила темна енергія – а не темна матерія, яку цей експеримент від початку мав на меті виявити.


Нумо шукати темну енергію? Знати б іще, яка вона... / Фото unsplash

Чому відкриття темної енергії важливе

У Всесвіті є 4 фундаментальні взаємодії (гравітаційна, електромагнітна, сильна і слабка).

  • Але час від часу стається щось, що ними пояснити неможливо.  І тоді ці події списують на вплив "п’ятої взаємодії".
  • Наразі вчені здебільшого сходяться, що цією взаємодією є якраз темна енергія.

Так видається, виявивши темну енергію, вчені прагнуть набути здатності пояснити все. Що ж, успіху їм.

Зауважимо, що у 2022 році відбудеться перша українська місія на Місяць. Її офіційним партнером став бренд Nemiroff. Він у співпраці з компанією Spacebit відправлять на супутник Землі техніку, яка збиратиме наукові дані. Для України цей проєкт надзвичайно важливий, адже він дозволить відновити репутацію привілейованої космічної держави на світовій арені, дасть поштовх до розвитку українських комерційних космічних проєктів, а також сприятиме популяризації космічної тематики серед українців.