Маємо стратегію, яка може допомогти тобі це зробити. Причому не доведеться зазнавати тиску, йти на жертви, ігнорувати свої індивідуальні особливості тощо – а цілком навпаки!

Також цікаво Улюблений напій у теплу пору року: 5 цікавих фактів і порад для поціновувачів Aperol Spritz

Бо насправді з тобою все гаразд. Просто потрібно знати, до якого хронотипу ти належиш. І враховувати його під час планування свого дня.

Що таке хронотипи

Все зводиться до циркадного (добового) ритму, тобто біологічного годинника, на який реагує наш організм. З віком це стає більш помітним. Скажімо, людина інтуїтивно прокидається в один і той самий час щодня, навіть на вихідних, коли можна довше поспати. Або апетит прокидається завжди в один час.

Якщо ти живеш з батьками, другою половинкою чи сусідами по кімнаті, то точно помічав, що не всі мають однакові біоритми. До прикладу – батько прокидається о 6 ранку і вже готовий розпочати свій день, а от брат постійно відкладає будильник, поки нарешті не прокинеться з криками "котра година".

На думку американського психолога Майкла Бреуса, є 4 різні хронотипи, і кожна людина схильна до якогось з них. Як еталон чи зразок Бреус використав біоритми левів, ведмедів, вовків і дельфінів. Далі – докладніше про кожен.

Які існують хронотипи та як використовувати свій

В інтернеті є тести для визначення хронотипу, але чому б не прочитати тут основні характеристики кожного з них? А також кілька порад, щоб ти знав, як використовувати свій біоритм для підвищення продуктивності.


Хронротип – Лев / Фото freepik

Лев

Це типові котячі – ті, хто схильний прокидатися першим вранці, ще до того, як дзвонить будильник. Це люди, чий пік енергії припадає на ранок, тому дуже ймовірно, що із заходом сонця їхня енергія буде слабшати.

 • Час прокидатися – близько 5 ранку.
 • Пік енергії – між 6 і 11.
 • Час спати – між 20 і 21.

Якщо це твоя категорія, то сміливо прокидайся о 5 і твій день буде максимально продуктивним. Тільки ти повинен пам'ятати, що ключ до успіху – це послідовність!

Якщо хочеш бути успішним, маєш поважати власний графік. Сьогодні ти можеш бути найпродуктивнішою людиною на планеті, але якщо не виспишся – вже завтра твоя активність впаде до нуля.

Дуже важливо, щоб ти визначив та виконав найскладніші (які вимагають повної уваги) завдання на початку дня. А вже пообіді можна перейти до простих справ зі списку, на вечір залишивши відпочинок та розваги.


Хронротип – Ведмідь / Фото freepik

Ведмідь

Цей тип найпоширеніший – понад половина людей ідентифікують себе з ним. Як і ведмеді, чоловіки цього хронотипу можуть мати денну і нічну активність. Проте оптимізувати графік відповідно до своїх потреб елементарно.

 • Час прокидатися – на світанку, після 7, або й пізніше.
 • Пік енергії – між 9 і 12.
 • Час спати – між 21 і 22.

Ті, хто може спокійно спати понад 8 годин, легко вирізняються з-поміж інших людей. Якщо це про тебе, але ти хочеш бути продуктивнішим, головне завдання – прокидатися, щойно спрацьовує будильник.

Як цього досягти? В ідеалі, треба створити простір, в якому пріоритетом є твій відпочинок: чисті свіжі простирадла, кімната якомога далі від подразників, яка дозволяє заснути, щойно ти лягаєш.

Також попрощайся з телефоном біля ліжка. Якщо ти будеш дотримуватися свого циклу сну, тобі буде легше прокидатися, а отже – ефективніше проводити день.


Хронротип – Вовк / Фото freepik

Вовк

Вовки – істоти нічні, тож якщо ти теж нічний і тобі теж важко прокидатися – майже напевно, що це твій хронотип. Вовки зазвичай відчувають піки активності вночі. А в ранні години, навіть якщо й намагаються, не реагують ні на що. Для вовка встати о 5 ранку просто неможливо, навіть якщо він рано ляже спати.

 • Час прокидатися – пізно.
 • Пік енергії – між 19 та 21.
 • Час спати – між 1 та 2.

Цей хронотип складний, але якщо ти належиш до нього, то цілком можеш покращити свою продуктивність. Секрет у тому, щоб бути організованим.

Наприклад, шукати роботу, яка дозволяє прокидатися пізніше – ми живемо в глобалізованому світі, де продуктивність вийшла за межі часових поясів.

Якщо це не варіант, то спробуй використовувати свої найбільш енергійні години для розв'язання найскладніших завдань, а також для підготовки до наступного дня – щоб зранку було легше вийти з дому (наприклад, залишити готовий сніданок поруч із робочим рюкзаком та одягом на день).


Хронротип – Дельфін / Фото freepik

Дельфін

Дельфіни сплять половиною свого мозку, тобто інша половина залишається активною під час відпочинку. Тому ці ссавці асоціюються з легким хронотипом сну. Тобі важко заснути, а коли нарешті вдається, то ти прокидаєшся від найменшого подразника? Часто буває безсоння і відчуття, що відпочити не вдається за будь-яких зусиль? Тоді дельфін – це твій хронотип.

 • Час прокидатися – природно, рано.
 • Пік енергії – опівдні.
 • Час спати – досить нерегулярно.

Цей хронотип може здатися досить хаотичним, але є прості варіанти дій, які допоможуть бути продуктивнішим – тепер, коли відома проблема.

По-перше, треба бути максимально обережним зі своїм циклом сну. І з наближенням ночі усунути фактори, які відвертають увагу, такі як телевізор і телефон. А замість цього краще обрати, наприклад, медитацію, щоб уповільнити мозкову активність.

По-друге, починай день із зарядки чи тренування та гарного сніданку. Також подумай про те, щоб подрімати кілька разів упродовж дня, прогулятися або просто знайти час, щоб відпочити від зовнішніх подразників.