За такої тенденції природно виникає питання: який вплив споживання порнографії має на наше фізичне і психічне здоров'я? Тема суперечлива, але маємо цікаві думки фахівців та наукові дослідження.

Дивися також Жорстока правда, але твоя постава за столом впливає на якість сексу

Чи може бути порнографія небезпечною для здоров'я

Деякі дослідження припускають, що порно може викликати поведінкову залежність. Наприклад, L'étude Pornography Addiction? A Neuroscience Perspective, опубліковане 2016 року, стверджує, що порнографія активує ті ж мозкові ланцюги, пов'язані з винагородою і задоволенням, що і за інших видів залежності (як-от азартні ігри, шопоголізм тощо).

Інші вчені надають перевагу терміну "проблемне використання порнографії", щоб підкреслити суперечності. Та навіть у згаданому дослідженні наголошують на необхідності подальших досліджень, щоб краще зрозуміти підозрювану залежність.

Дійсно, визначити, чи створює порнографія ризики для здоров'я, не так просто. Але можна виділити фактори, які слід врахувати.

  • Порно – інструмент для вивчення сексуальності, фантазій. Дослідження "Порнографія та сексуальний досвід серед старшокласників у Швеції" вивчало вплив споживання порнографії на сексуальний досвід підлітків і виявило, що порно можна використовувати для вивчення різноманітності сексуальних практик та вподобань.
  • Десенсибілізація. Згідно зі звітом Інституту Макса Планка в Берліні, ділянка мозку, яка активується під час перегляду порно, з часом має тенденцію зменшуватися, що пов'язано зі зниженням задоволення. Як наслідок, ми схильні дивитися все більше і більше такого контенту, щоб компенсувати це та досягти того ж рівня сексуальної стимуляції. Водночас не дуже зрозуміло, чи саме перегляд порно викликає згадані зміни в мозку, чи люди, які народилися з певним типом мозку, дивляться більше порно.

Дослідження сексуальностіСкладно встановити, чи небезпечний перегляд порно, але на дещо слід звернути увагу / Фото drobotdean@freepik

  • Вплив на сексуальну активність. Споживання контенту для дорослих може призвести до еректильної дисфункції, каже дослідження 2016 року. Автори проаналізували кілька клінічних випадків і виявили кореляцію. Але, знову ж таки, дослідження не встановлює остаточного причинно-наслідкового зв'язку, а перш за все підкреслює важливість врахування звичок споживання порно під час оцінки еректильної дисфункції у чоловіків, не нехтуючи при цьому іншими факторами.
  • Інше дослідження, в якому аналізували звички 280 чоловіків, показало, що ті, хто регулярно дивився фільми з рейтингом "Х" щотижня, були більш сексуально збудженими. Отже, споживання порно може покращити реакцію на сексуальні подразники. Це ж дослідження виявило, що частота перегляду порно пов'язана з підвищеним сексуальним бажанням – як наодинці, так і в парі.
  • Вплив на подружнє життя. Перегляд порно може мати як позитивний, так і негативний вплив на подружнє життя. Серед негативних наслідків – сприяння формуванню нереалістичних очікувань. Згідно з дослідженнями, цей вплив може навіть змінити сексуальне задоволення з реальним партнером або спонукати підлітків намагатися відтворити поведінку чи сценарії, побачені у фільмах для дорослих.
  • Але є й позитивні аспекти, особливо коли порно споживається свідомо і конструктивно в рамках стосунків у парі. Спільний перегляд порно може запропонувати парам можливість дослідити та урізноманітнити своє сексуальне життя, сприяючи відкритому спілкуванню та взаєморозумінню. Також порнографія може стимулювати уяву і давати дозу фантазії, допомагаючи розпалити полум'я пристрасті. Для деяких пар вона може навіть посилити близькість і зміцнити почуття єдності.
  • Вплив на якість сну. Надмірне споживання порно може негативно впливати на сон. У дослідженні, опублікованому у 2017, вивчався зв'язок між проблемним споживанням порно в інтернеті та кількома аспектами психічного здоров'я, серед яких – проблеми зі сном серед студентів. Результати показали, що люди з проблемним використанням порнографії частіше мають порушення сну, такі як труднощі із засинанням, часті пробудження вночі тощо.
  • Зв'язок порно із тривогою та депресією. Це питання складне і неоднозначне. Метааналіз 2018 року вивчав зв'язок між споживанням порно в інтернеті та різними психологічними розладами, такими як тривожність і депресія. Результати показали значний зв'язок, однак складно визначити, чи використання порнографії безпосередньо призводить до тривоги й депресії, чи вже наявні розлади призводять до надмірного використання порнографії як інструменту подолання або втечі.