Якщо досі ще в когось залишалися сумніви щодо спроможностей "другої армії світу", то тепер зникають і вони. "А до чого тут Марафонська битва?" – можеш спитати ти. Зараз пояснимо.

Також цікаво Як і коли з'явилися зимові Олімпійські ігри: кілька цікавих фактів

12 вересня 490 року світ побачив, що непереможність персів – міф

У VI столітті до нашої ери Імперія персів розкинулася від Індії до Лівії і, безперечно, була гегемоном світової історії. Щоб захопити усі свої гігантські території, перси провели безліч переможних битв. А як і були поразки, то їх замовчували – відомо ж, що історію пишуть переможці.

А проте все змінилося на початку V століття. Тоді Дарій І захотів підкорити Елладу (Давню Грецію) і рушив завойовувати грецькі поліси (міста-держави).

  • Примітно, що більшість греків і не тільки тоді вважали боротьбу з персами цілком безнадійною.
  • Коли ворог нападав на сусідів, інші поліси здебільшого висловлювали "глибоку стурбованість", але допомоги не надавали.
  • Ба більше – іноді радили припинити опір, "почати мирні перемовини" та скоритися.

Афіни не визнали владу Дарія. Щоб підкорити їх, перси спорядили величезний флот. Він увійшов до Марафонської бухти влітку 490 року до нашої ери. Проти приблизно 15 тисяч персів афіняни виставили трохи менше за 10. Але перси вирішили схитрувати – і вивели частину війська на кораблях, щоб напасти на Афіни у момент, коли грецьке військо не змогло б прийти на порятунок.

Марафонська битва
Марафонська битва – важлива історична подія / Колаж 24 каналу

Та нічого у персів не вдалося. У битві при Марафоні вони прорвали оборону греків та... Кинулися грабувати їхній табір. У цей час греки завдали удару з обох флангів.

  • Як свідчить легенда (а, може, так воно й було), у тій битві загинуло понад 6 тисяч персів і всього 192 афінських воїни.
  • Ба більше, афіняни встигли повернутися до міста вчасно. І коли ворожий флот наблизився до Афін, то побачив не беззахисний поліс, а грецьку фалангу у бойовій готовності.

Саме відтоді персів більше не вважали непереможними.