Мегасузір’я супутників можуть знищити астрономію

15 листопада 2021, 08:40
Читать новость на русском

Джерело:

Space.com

У наступні роки кілька компаній по всьому світу планують вивести на орбіту десятки тисяч супутників, щоб гарантувати у такий спосіб глобальний швидкісний доступ до інтернету. Але – у цього є ціна.

Як зазначив Пол Саттер, астрофізик і автор книги "Як померти в космосі", супутникові мегасузір'я забруднюють небо. А отже – ускладнюють астрономічні спостереження.

Також цікаво Коли менше означає більше: 5 переваг алкоголю у мініформаті

Сходження мегасузір'їв

Starlink, OneWeb, Kuiper, SatNet — це лише початок епохи мегасузір’їв супутників. Усі вони, як планується, вийдуть на орбіту Землі у найближчі роки, і кожне створюватиме власну мережу високошвидкісного глобального доступу до інтернету. А тепер – увага:

  • На орбіті Землі вже зараз – понад 3300 активних штучних супутників.
  • Та тільки перше покоління Starlink від SpaceX буде мати майже 12 тисяч! А друге покоління – ще 30 тисяч.
  • А тепер додамо до цього 20 тисяч супутників OneWeb, Amazon Kuiper і китайської SatNet, і побачимо…

Що загалом їхня кількість, м'яко кажучи, вражає. І це проблема – для астрономів. Адже кожен супутник відбиває сонячне проміння, тож є джерелом світлового забруднення.

Загроза астрономії

Команда астрономів спробувала змоделювати, як нові мегасузір’я вплинуть на сучасну астрономію.

  • Вони вирахували конфігурацію, розмір і яскравість кожного супутника.
  • І наклали їхній вплив на умовні астрономічні спостереження за допомогою різних видів інструментів (гігантських телескопів, спектрографів із високою роздільною здатністю тощо).

Дослідники виявили, що майже кожен аспект сучасної астрономії буде зазнавати впливу супутників. Мовою цифр це звучить так: за кожної наступної експозиції фіксуватимуть від 0,01 до 20 супутникових слідів.


Супутникові мегасузір'я вже найближчими роками почнуть створювати перешкоди астрономам / Фото unsplash

У чому ж проблема

Астрономія – це точна наука, у якій кожне зображення має значення. Забруднені зображення – марна робота, сміття.

Вплив супутникового забруднення на спостереження може коштувати астрономічній спільноті мільйони доларів, і купу втраченого часу на потужні обробки.

І, ще раз нагадаємо, це тільки початок ери супутникових мегасузір’їв.
Зауважимо, що у 2022 році відбудеться перша українська місія на Місяць

. Її офіційним партнером став бренд Nemiroff. Він у співпраці з компанією Spacebit відправлять на супутник Землі техніку, яка збиратиме наукові дані. Для України цей проєкт надзвичайно важливий, адже він дозволить відновити репутацію привілейованої космічної держави на світовій арені, дасть поштовх до розвитку українських комерційних космічних проєктів, а також сприятиме популяризації космічної тематики серед українців.