Але, як ми вже неодноразово переконувалися, будь-який договір для росії – у кращому випадку порожній папірець. У гіршому ж – інструмент для поневолення інших. Трохи більше про це розповімо на Men 24.

Також цікаво Як присяга Січових стрільців шокувала одну імперію і чому "Червона калина" досі лякає іншу

17 вересня 1939 року війська срср вдерлися до Польщі

Як це пояснювала москва? Ну, значить, "Варшава як столиця вже не існує, уряд розпався" – "нада памочь". Ото б тільки те й робили, що "допомагали". О, а ще совіти збиралися встановити на землях Польщі "мир і порядок" (саме так записали срср та рейх в договорі про мир і кордони 23 вересня 1939 року). І як тут не згадати орвеллівське "війна – це мир"?

Що ж відбулося насправді? Радянці захопили один шматок Польщі, а гітлерівці – інший. На окупованих корінних територіях поляків спершу хотіли сформувати квазіреспубліку (який знайомий сценарій, еге ж) – ПРСР ("Польську радянську соціалістичну", за повним аналогом з іншими республіками срср).

Але щось пішло не так (можливо, через неочікувано шалений опір місцевих), і ці землі потім "бартернули" з нацистами на Литву.


Брест, гітлерівці передають місто радянським військам, 23 вересня 1939 / Фото jnsm.com.u

Так-так, напад срср на Польщу відбувся у цілковитій узгодженості з нацистами. Цілком ймовірно, ця "плідна співпраця" тривала б і надалі, адже тоталітарні режими підписали між собою договір про ненапад (молотова – ріббентропа), ще з секретним протоколом про перерозподіл Європи.

Але знову щось пішло не так (у диктаторів воно часто трапляється), і вже в червні гітлер напав на сталіна.

Варто знати Перший пішов, або Як в Україні починався ленінопад

Це ж було вже

Примітно, що пропаганда сталінська у 1939 році абсолютно не відрізнялася від пропаганди путінської у 2022. Ось типовий приклад. Газета "Правда" (рупор комуністів) писала так: "Нарешті ми визволили братній український народ... Українці-західняки зустрічали доблесну червону армію з радістю і квітами". Тут навіть коментувати нічого.

  • Російські пропагандисти (а особливо – українські проросійські) зараз намагаються показати той поділ Польщі у якомусь позитивному ключі. Мовляв, фактично ж сталін відібрав у поляків українські землі та "возз'єднав" їх з рештою України.
  • Але насправді маємо простий та незаперечний факт: українські землі перейшли з-під однієї окупації під іншу. І, як показала історія далі, куди страшнішу і з куди моторошнішими наслідками.

Тільки у 1939 – 1940 репресували (здебільшого – депортували) майже 1,2 мільйона мешканців Західної України. А тепер, через понад 80 років, вони знову прийшли нас "визволяти". Та ми більше не дозволимо.