А проте навіть на сьогодні телескоп Вебба зробив вже чимало неймовірних відкриттів. Адже він здатен збирати достатньо світла від астрономічних об'єктів – від народжуваних зірок до екзопланет, – щоб виявити, з чого вони зроблені і як рухаються в космосі.

Варто прочитати Для цікавих і душевних посиденьок: як приготувати легендарний пунш з першого роману Дікенса

Таємниці Туманності Південне Кільце

Туманність Південне Кільце вчені завжди вважали досить непримітною. Мовляв, це просто вмираюча зоря, білий карлик, яка викинула свої зовнішні прошарки. Вчені також знали, що там є інша, не вмираюча, зоря, частина подвійної системи, прихована під яскраво освітленим газом.

Але приголомшливе зображення з "Вебба" показало, що все не так просто. Білий карлик не був невидимий, як очікували вчені, а світився червоним в оточенні серпанку холодного газу. Звідки взявся цей газ? Єдине логічне пояснення – туманність приховує третю зірку.

Космос
Стовпи творіння / Фото НАСА

Зірки, народжені в Стовпах творіння

Стовпи творіння в Туманності Орла – одне з найбільш знакових зображень космічного телескопа Габбл. Він зафіксував вражаючі хмари цієї структури, але не зміг побачити, що відбувається всередині Стовпів. Завдяки інфрачервоному зображенню з "Вебба" вдалося зафіксувати у Стовпах численні протозірки, крихітні червоні крапки на димчастому тлі, скупчення пилу і газу, кожне з яких у багато разів більше за нашу Сонячну систему.

Це – молоді зірки, вони тільки у процесі ущільнення. Та в якийсь момент там починає горіти водень, і тоді раптово температура підскакує приблизно до 2 мільйонів градусів Цельсія. Зображення цих процесів можуть допомогти нам зрозуміти, як формуються зірки, серед яких і наше Сонце.

Космос
Екзопланета HIP65426b
/ Фото НАСА

Зображення екзопланет від "Вебба" – перелом в астрономії

Вчені відкрили перші екзопланети в 1990-х, сьогодні відомо понад 3000 таких. Проте лише до двох десятків були безпосередньо сфотографовані – вони просто дуже далеко. Але не для "Вебба"! У вересні він зробив своє перше безпосереднє фото екзопланети, і це був переломний момент для астрономії.

Планету з назвою HIP65426b відкрили у 2017, це колосальний газовий гігант, приблизно в 12 разів більший за Юпітер. Але щоб побачити цю планету, вчені використовували дві камери "Вебба", кілька фільтрів і коронографи телескопа – інструменти, які блокували світло центральної зірки.

Космос
Галактика Фантом / Фото НАСА

Повторне фото Галактики Фантом

Галактику Фантом важко знайти в нічному небі, але її блиск далеко не невидимий. На оптичному зображенні "Габбла" галактика M74 показала свою ідеальну спіральну структуру й розподіл зірок, які розходяться від променистого центру у формі рукавів.

Але нове зображення "Вебба" – в інфрачервоному діапазоні – виявляє навіть волокнисті структури пилу і газу, що випромінюють тепло й виходять з яскравого центру, забарвленого в яскравий синій. Комбіноване ж з "Габбла" і "Вебба" зображення просто вражає.

Космос
Зірка Вольфа-Райє WR140 / Фото НАСА

Таємничі брижі навколо зірки Вольфа-Райє

У липні "Вебб" зробив зображення далекої зірки Вольфа-Райє (WR140), і ніби нічого особливого, але навколо неї розташований візерунок просто нереально хвилеподібний – з концентричних кілець, які мають своєрідну коробчасту форму, і є цілком реальними об'єктами (серією оболонок навколо зірки).

До слова, зірки типу Вольфа-Райє – це масивні зорі, які перебувають майже наприкінці свого життя, вже випустивши більшу частину свого водню в космос. А кільця навколо WR140 виникли через її взаємодію з меншою зіркою-компаньйонкою.