Усе сталося на полігоні NTS (Nevada Test Site) у штаті Невада – найпопулярнішому у США місці для такого штибу заходів. В історії його називають останнім випробуванням "задля гарантування безпеки сил стримування". Трохи більше про це розповімо на Men 24.

Також цікаво 22 вересня – День партизанської слави: цікаві факти про українських партизанів

23 вересня 1992 року – останній ядерний вибух у США

Операцією Julin називають 7 ядерних випробувань у США в 1991 – 1992 роках. Після них Вашингтон більше ядерні вибухи не робив. Найпримітнішими серед семи були:

  • Diamond Fortune ("Діамантова фортуна"),
  • Hunters Trophy ("Трофей мисливця"),
  • та Divider ("Розділювач").

Цікаво, що найбільші "ядерні" конкуренти США – Китай та срср (а потім росія) – своїм випробуванням давали тільки номери, а красиві імена стали такою собі "фішкою" Вашингтона (ну і ще Парижа з Лондоном).

Отже, під час Diamond Fortune досліджували поле вибухового потоку. Удар у 4 метри заввишки спрямували у напівсферичну порожнину радіусом 11 метрів. Площу порожнини поділили на дві секції – зі звичайним ґрунтом та з імітацією снігу.

А от Hunters Trophy був нестандартним ядерним випробуванням. Тоді використали максимальну силу та швидкість удару аж у кількох діапазонах від можливої ​​точки детонації. А керування проводили за допомогою комп’ютерних програм на основі попереднього моделювання.

Результати випробувань, звісно, засекречені. На жаль.

До теми Як врятуватися від "брудної бомби", ядерної атаки чи аварії на АЕС

Операція Julin
Підготовка обладнання для операції Julin, 1992 / Фото wikimedia

Ну а Divider – це був підземний вибух потужність 20 кілотонн. Та найзнаменитіший він якраз тим, що став останнім ядерним вибухом у США з 1032. Його кодова назва не могла бути символічнішою – "Розділювач", власне, розділив епохи.

До слова, окрім семи проведених, ще три планували зробити. Але на випробування у США наклали мораторій. Вашингтон активно включився у перемовини щодо Договору про повну заборону ядерних випробувань. І його таки підписали – у 1996. Примітно, що у США Договір не ратифікували й досі. Але це вже геть інша історія.