А сталося, як згодом заявили, саме це: під час спільних російсько-українських військових навчань одна з ракет полетіла не в навчальну ціль. На рейсі Тель-Авів – Новосибірськ загинули 78 людей. Та є в цій історії особливі нюанси – розповідаємо на Men 24.

Варто прочитати Від творіння алхіміків і до напою Джеймса Бонда: як змінювалася горілка упродовж століть

Пасажирський Ту-154 збили над Чорним морем: хто винен

У МАК (Міждержавний авіаційний комітет) заявили, як розповіли в "Історичній правді", що літак збили літак зенітною ракетою з комплексу С-200В, розташованого біля Феодосії у Криму. Оскільки це територія України, і там проводили військові навчання у цей день, 4 жовтня 2001 року, відповідальність на себе взяла саме Україна.

Але чи українські військові випускали ту ракету насправді? А от не факт.

  • По-перше, недарма Україну так і не визнали юридично винною (хоча уряд за власною ініціативою виплатив родинам загиблих 15,6 мільйона доларів).
  • По-друге, відповідальність у принципі ні на кого не поклали – мовляв, фатальний збіг обставин.
  • По-третє, після повторного аналізу подій комісія Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) заявила, що не збивала той літак українська ракета (докладно про це можна прочитати на "Главкомі").

А попередні висновки МАК ґрунтуються, увага, на даних радіолокаторів Краснодарського краю Росії. Ба більше, за три хвилини до катастрофи радіолокаційну апаратуру української С-200В вже вимкнули (за таких умов влучання ракети у літак просто неможливе).

А от російський комплекс С-300 (так, той самий, з якого нині тероризують наших цивільних на Півдні), за звітами навчань, успішно вразив навчальну мішень "Рейс". Утім, прямий звязок між цим фактом та збиттям літака встановити не вдалося.


Уламки літака з води витягували росіяни – і чомусь не знайшли чорний ящик / Колаж 24 каналу

Та от що цікаво: уламки літака з моря витягували росіяни. І чорного ящика, який фіксує усе, що відбувається на борту, чомусь так і не знайшли. Як, утім, не знайшли й жодного уламка будь-якої ракети. Чому?

  • Бо тоді ще новоспечений президент Росії Владімір Путін в інфопросторі активно просував версію про теракт на борту, як згадують в obozrevatel.
  • А вся російська преса, зауваж, буквально умить припинила писати про "російсько-українські навчання" – вони перетворилися на просто "українські".

Ймовірно, ми ніколи не дізнаємося, які підкилимні ігри тоді велися, та хай там як, а Путін раптом передумав. Ба більше, Росія почала тиснути на МАК задля швидкого оголошення результатів розслідування. Що безпрецедентно для таких розслідувань, у Мак оголосили висновки усього через 25 днів: винна українська ракета.

І український президент Леонід Кучма відповідальність (не провину, але все ж) за збитий літак визнав за Україною.