Як горілка отримала такий блискавичний успіх? Спробуймо разом з Nemiroff розібратися у цьому та інших питаннях, пов'язаних з найпопулярнішим міцним напоєм в Україні.
Читай також Nemiroff запускає благодійну серію у США та Європі, щоб підтримати нестримний дух українців
Що відомо про батьківщину горілки
Визначити напевно якусь країну, як батьківщину цього культового напою, навряд чи вдасться навіть найдопитливішим дослідникам старожитностей. Відправною точкою пошуку місця народження горілки є поява технології дистиляції, кінцевим продуктом якої був спирт. Першовідкривачами цього ноу-хау були арабські алхіміки та лікарі XI століття, які отримали шляхом перегонки етанол, більш відомий нам зараз як етиловий спирт.
Тоді горілка мало нагадувала сучасну версію і часто використовувалася у ритуальних цілях. Завдяки сталим зв'язкам з арабами, у середньовічній Європі швидко підхопили технологію виготовлення магічного напою, зокрема із виноградного сусла, а пізніше з усіх цукристих бродильних культур.
Італійський чернець-алхімік казав про цей напій, що він здатний "зробити старого молодим, втомленого бадьорим, а сумного веселим". Його побратими вдосконалили дистиляційний куб. Отриманий у результаті перегонки еліксир вважали внутрішньою силою, концентратом, "духом" вина, який мовою тодішньої науки – латиною – почали називати spiritus vini. В цьому криється ключ походження слова "спирт".
Напій, створений алхіміками, робив сумного веселим / Фото disgustingmen
Але як ми знаємо, ані зараз, ані тоді спирт не вважався горілкою. Технологія перегонки вже в епоху Ренесансу впевнено ширилася Європою, в різних куточках якої використовували локальну сировину. Розмаїттю флори ми можемо подякувати за широкий вибір алкогольних напоїв.
Так, на Заході Європи поширенішими були виноградні спирти, що містили половину або ж менше об'єму води – аквавіта (від латинської aqua vitae – вода життя), звідки пішли:
- французьке о-де-ві (eau-de-vie),
- англійське віскі (whisky),
- польська та українська оковита (okowita).
У східно- та західнослов'янських країнах на той час уже були напої зі вмістом спирту, які отримували шляхом природного бродіння (квас, хмільний мед, різне пиво) або ж часткового варіння сусла. Очевидно, що у цьому районі виноград був не таким поширеним. Тому популярними були злаки та крохмалисті овочі на кшталт картоплі та буряка. Саме цей логічний чинник виокремив горілку серед інших напоїв.
Етимологія назви горілки розвивалася паралельно у двох напрямках. Загальновживане міжнародне "водка" походить від польського "вудка", тобто спільний знаменний у них – це "вода". Її використовували для виготовлення ліків, компресів, натирання хворих, також використовували як повноцінний медичний препарат для лікування захворювань ШКТ, мігрені, знеболення.
Ще цим терміном позначали косметичні препарати – ароматичні й туалетні води. З XVI століття власне гастрономічний алкогольний напій почали називати іншим терміном – "горілка", який, найімовірніше, утворився від дієслова "горіти" з польської мови (польською – gorzałka), і потрапив до староукраїнської та чеської (чеська paléna voda – "горілка", звідси ж чеська pálenka – особливий ґатунок горілки). У наступному столітті обидві назви вже мали цілком паритетний та синонімічний зміст.
Сировина має значення
Горілку найчастіше виробляли з жита, часом із пшениці й зрідка зі слив. Технологія її виготовлення передбачала трикратну перегонку, в результаті якої виходила оковита. Після чого її розводили водою, отримуючи просту горілку – найпопулярніший і найдемократичніший напій для домашнього вжитку та шинкування.
В Україні стала популярною горілка з пшениці – найкращої сировини / Фото Nemiroff
До речі, у ці часи, у 1752 році Марія Щербатова модернізує завод Nemiroff та йде на ризикований крок, обираючи якість, а не швидкість й економію. Вона вирішує диференціювати українську горілку від польської та створює напій винятково на основі якісної пшениці, а не доступної та поширеної на той час картоплі.
У XVII – XVIII століттях з'являються елітні горілки – їх виготовляли шляхом дистиляції оковитої, змішаної з водою із додаванням прянощів і спецій, що надавали специфічного смакового букета. Такі напої могли також настоюватися на коріннях і фруктах – так отримували десятки видів: анісових, абрикосових, кминових тощо.
У той самий час була створена та почала свою подорож світом легендарна медова з перцем, старовинний рецепт якої Nemiroff оберігає у своїх продуктах і нині. Елітні смакові горілки на натуральних фруктах, ягодах та травах подавали на бенкетах та прийомах послів здебільшого як аперитиви, що мали передувати смакуванню дорогих вин і меду.
Паралельно унікальним феноменом і складовою горілчаної культури був шинок (як джинові будинки в Англії) – не лише осередок продажу горілки, а й цілою складовою тодішнього міського або сільського життя. Він ставав і місцем різноманітних історій, сварок, бешкетів, а також локацією для проведення судових сесій, виборів козацьких урядників, укладення купчих.
У ХІХ столітті відбулася революція дистиляційної технології безперервної дії, таким чином з’явилась змога робити абсолютно чистий спирт 96,6% ректифікат, без домішок та надлишкових масел, непотрібних часток. Це відкриття Аенса Кофі у 1830 році дало змогу виготовляти горілку у промислових масштабах. Так почався шлях горілки по підкоренню усього світу. Подолавши океан, вона доповнила бари американців і стала таким собі "білим віскі", припавши до смаку великій аудиторії.
Золотий час для горілки
XX століття стало золотим часом для горілки, адже почала шаленими темпами розвиватися барна культура. Серед класичних коктейлів чимало було створено на основі горілки, вона стала одним з найпопулярніших must-have продуктів того часу.
- У 1921 році було створено славетний коктейль Bloody Mary в Парижі,
- потім освіжаючий Mule у 1951 році в Америці,
- у 50-і роки з’явився легендарний, міцний коктейль Vodka Martini,
- а у 1984 році придумали Espresso Martini в Лондоні.
Міксологічний бум посприяв популяризації горілки у світі та дав потужний поштовх до преміумізації горілки, який ми спостерігаємо й сьогодні.
У цей урочистий день хочемо поділитися з вами зіркою коктейлів з горілкою. Класичний Vodka Martini – один із найпростіших коктейлів, водночас витончений та лаконічний. Випити такий коктейль – означає якнайкраще познайомитися з горілкою, диференціювати якісний продукт серед інших. Адже у Vodka Martini горілка на авансцені і її нічим не приховати.
Шалену популярність коктейль отримав звичайно завдяки відомому фільму 1962 року про Джеймса Бонда. Улюблений коктейль одного з найкращих секретних агентів усіх часів розірвав шаблон класичного мартіні та додав горілку до джинового коктейлю.
Так з'явився Vesper Martini та розв'язалися руки у творчому підході до Martini, давши почесне місце і горілчаному варіанту. До цього мартіні змішували з джином, але через специфічний смак полину з ялівцем поєднання не мало особливого успіху та часто залишалося не оціненим гідно. Заміна джину на горілку дала приголомшливий ефект – коктейль став улюбленцем багатьох американців.
Зараз Vodka Martini є у кожному солідному барі та вважається лакмусовим папірцем, за яким можна оцінити майстерність барменів. Особливо важливо обирати найкращі інгредієнти для цього коктейлю.
Vodka Martini бувають трьох видів:
- dry – коктейль без вермуту,
- wet – коктейль з додаванням вермуту,
- dirty – коктейль із вермутом та оливковим розсолом, у якому оливки зберігались та безпосередньо з оливкою.
Vodka Martini може подаватися з оливками та розсолом з них / Фото Happy Kits
У всі мартіні можна додавати оливку як гарніш. Найсмачніший коктейль той, що зроблений на смак того, хто його питиме, а не за сухими класичними правилами.
А тепер рекомендуємо спробувати приготувати Vodka Martini на власній кухні. Цей коктейль припаде тобі до душі та дозволить відкрити нові грані горілки.
Як приготувати Vodka Martini
Інгредієнти
- Nemiroff De Luxe – 60 мілілітрів
- Dry Vermouth – 10 мілілітрів
- Гарніш – оливка або цедра лимона
Спосіб приготування
- У дуже охолодженому (краще навіть з морозилки) келиху для змішування з'єднуємо горілку та вермут.
- Заповнюємо посудину на 2 / 3 льодом й інтенсивно розміщуємо барною ложкою для охолодження.
- За допомогою стрейнера відділяємо напій від льоду.
- Переливаємо у такий же екстремально холодний келих подачі.
- Прикрашаємо оливкою або лимонною цедрою.
Варто спробувати Коли хочеться еспресо ввечері: як оригінально подати напій у День кави
За Джеймсом Бондом ми знаємо, що коктейль має бути "shaken, not stirred", тобто приготований у шейкері, але насправді це не коректний спосіб приготування. У шейкері відбувається доволі агресивне обводнення коктейлю, можуть залишатися дрібні крихти колотого льоду та важче контролювати температуру.
У змішувальному келиху процес розмішування, охолодження та розбавляння талою водою відбувається поступово та м'яко. Цей метод дає змогу отримати ідеальний коктейль!
Зустрічаються різні творчі варіації цього коктейлю: із соком апельсина, грейпфрута, із журавлинним морсом, рожевим вермутом, винними аперитивами. До складу можна також включити невелику кількість тоніка або содової. Головне – освоїти класику, а далі віддатися поклику серця та персональному смаку!
Приготуй Vodka Martini на основі Nemiroff Rested In Barrel / Фото Nemiroff
Порада від бренд-амбасадорки Nemiroff Юлії Терлецької: для особливих вражень та легкого присмаку каштана та макадамського горіха спробуй цей коктейль на основі Nemiroff Rested In Barrel.
Горілка – шалено популярний міцний алкогольний напій в Україні. Ми рекомендуємо у цей день спробувати її по-новому. Приготуй коктейль Vodka Martini, насолодись кожним його ковтком і не полінуйся потішити ним друзів.