Що таке гікеанна планета і чому її всі шукають

29 жовтня 2021, 09:01
Читать новость на русском

Джерело:

Space.com

Гікеанна планета або планета-гікеан – дуже бажаний космічний об'єкт, який буде радий віднайти будь-який астроном чи астрофізик. А все тому, що там може існувати життя.

Щоправда – поки тільки гіпотетично. Утім, якщо ти цікавишся темою космосу, то обов'язково повинен знати, що це за такий тип планет і чим він важливий для науки.

Варто знати Перша українська місія на Місяць представлена на Експо-2020 у Дубаї

Що таке планета-гікеан

Гікеанна планета або планета-гікеан – що це? Складне начебто слово має просте пояснення: назва гікеан – це сполука слів "водень" ("гідроген") та "океан". Далі все просто зрозуміти.

  • Гікеан – це гіпотетичний тип планет, придатних для життя.
  • Адже вони вкриті водою (океаном), достатньо гарячі й мають багату воднем атмосферу.

До гікеанних планет зазвичай можуть зарахувати скелясті суперземлі (або надземлі – щонайменше удвічі більші за Землю) та мінінептуни. І, кажуть вчені, таких тіл чимало серед екзопланет (планет поза Сонячною системою).


Планета-гікеан – скелясте тіло, вкрите рідким океаном із води / Фото unsplash

І навіщо ці гікеани потрібні

Гікеанні планети цікаві для дослідників, бо там може існувати іншопланетне життя. Причому у значно ширшому значенні, ніж вчені досі його трактували.

  • Наразі життя у космосі шукають зазвичай на планетах, схожих на Землю.
  • Що, звісно, природно: адже наш скелястий та вкритий водою світ є єдиним із життям, про який ми знаємо.

Але ж Всесвіт рясніє величезною різноманітністю планет! Безумовно, деякі з яких можуть бути придатними для життя – попри цілковиту несхожість на Землю.

Також цікаво Що таке транзитна фотометрія, або Як вчені шукають воду на далеких планетах

У пошуках біомаркерів

У Інституті астрономії Кембридзького університету в Англії вчені провели дослідження щодо цього питання.

  • Вони виділили один із типів екзопланет – гікеани, у 2,5 раза більші за Землю, і з велетенськими океанами рідкої води на поверхні та купою водню в атмосфері.
  • Цих планет у нашій галактиці чимало, і вони можуть містити мікробне життя – на кшталт "екстремофілів" у деяких жорстких середовищах Землі.

Планети-гікеани відкривають абсолютно новий шлях у пошуку життя у Всесвіті,
– мовиться в опублікованій у серпні в The Astrophysical Journal статті доктора Нікку Мадхусудхана.


Вчені переконані, що ознаки життя на гікеанних екзопланетах можна знайти / Фото shutterstock

Адже умови для життя можуть існувати на планетах, кардинально відмінних від Землі.

  • Вчені визначили низку гікеанних планет, атмосферу яких можна було б перевірити у пошуках біомаркерів (ознак життя) – за допомогою обсерваторій наступного покоління, як-от телескоп Джеймса Вебба.
  • Вони обертаються навколо маленьких та тьмяних червоних карликових зірок на відстані у 35 – 150 світлових років від Землі.

Виявлення біомаркерів змінило б наше уявлення про життя у Всесвіті! Маємо бути відкритими щодо того, де ми можемо знайти життя і в якій формі, адже природа продовжує дивувати нас часто у немислимі способи,
– переконаний Мадхусудхан.

Зауважимо, що у 2022 році відбудеться перша українська місія на Місяць. Її офіційним партнером став бренд Nemiroff. Він у співпраці з компанією Spacebit відправлять на супутник Землі техніку, яка збиратиме наукові дані. Для України цей проєкт надзвичайно важливий, адже він дозволить відновити репутацію привілейованої космічної держави на світовій арені, дасть поштовх до розвитку українських комерційних космічних проєктів, а також сприятиме популяризації космічної тематики серед українців.