Зоряний цвинтар: що таке білі карлики та звідки вони беруться

6 грудня 2021, 08:45
Читать новость на русском

Джерело:

Space.com

Білі карлики — це дуже щільні (мало не найщільніші у Всесвіті) та тьмяні зірки. Точніше кажучи, мертві зірки.

Остання стадія еволюції зірок малої та середньої маси, яку земним ученим довелося спостерігати. Сьогодні поговоримо саме про них.

Також цікаво Як компанії можуть допомогти екології і чому це важливо зробити уже сьогодні

Білі карлики: що це та звідки беруться

Більшість масивних зірок зрештою перетворюються у наднові, а от зірки низької або середньої маси (не більше, ніж 8 мас нашого Сонця) стають білими карликами.

Що цікаво, як кажуть у NASA, аж 97% зірок Чумацького Шляху чекає саме така доля.

Ще один цікавий факт: температура білого карлика може перевищувати 100 тисяч градусів, а проте ці зірки не надто світні – бо малі за розміром.


Ця доля спіткає 97% зірок Чумацького Шляху – стати білим карликом / Фото ESA

Формування і доля білого карлика

Отже, великі зірки наприкінці свого життя вибухнуть у сильній надновій, залишаючи після себе нейтронну зірку або чорну діру. А менші зірки йдуть трохи спокійнішим шляхом (наше Сонце теж, до слова):

  • Спершу вони розбухнуть до класу червоних гігантів.
  • Потім викинуть свої зовнішні пласти у планетарну туманність.
  • Залишиться ж ядро, яке й буде білим карликом.

А ще менші зірки можуть і пропустити стадію червоного гіганта – вони просто спалять весь свій водень і потьмяніють.

І про долю. Більшість білих карликів зникають у безвісті, зрештою віддаючи Всесвіту всю свою енергію. У підсумку вони перетворюються у так звані чорні карлики.


230 тисяч білих карликів на фото з супутника Gaia / Фото ESA

Характеристики білих карликів

Коли у зірки закінчується паливо (водень), то зупиняється термоядерний синтез, і вона руйнується всередину на себе – і так ущільнюється.

  • Саме тому білі карлики у приблизно масу Сонця мають радіус як у Землі.
  • Тобто вони є одними з найщільніших об’єктів у космосі, сперечатися з якими можуть тільки нейтронні зірки та чорні діри.

Сила тяжіння на поверхні білого карлика у 350 тисяч разів перевищує силу тяжіння на Землі. Простіше кажучи, людина у 70 кілограмів на Землі на білому карлику важила б десь 23 тисячі тонн.

Ще цікавого? Дивіться відео про зірки незвичайної форми:

Зауважимо, що у 2022 році відбудеться перша українська місія на Місяць. Її офіційним партнером став бренд Nemiroff. Він у співпраці з компанією Spacebit відправлять на супутник Землі техніку, яка збиратиме наукові дані. Для України цей проєкт надзвичайно важливий, адже він дозволить відновити репутацію привілейованої космічної держави на світовій арені, дасть поштовх до розвитку українських комерційних космічних проєктів, а також сприятиме популяризації космічної тематики серед українців.