І чому досі від слова "астероїд" щемить у серці, хоча наука каже, що безпосередньої загрози нашій планеті від астероїдів наразі немає? На ці питання спробувала відповісти Челсі Год, наукова комунікаторка Американського музею природничої історії.

Також цікаво Як компанії можуть допомогти екології і чому це важливо зробити уже сьогодні

Чому люди бояться астероїдів

Є очевидне пояснення: астероїди падали на Землю багато разів, іноді з дуже руйнівними наслідками (пригадаймо бодай винищення динозаврів). А проте зараз наука каже, що поки немає безпосередньої загрози Землі від космічного каміння.

  • Експерти з планетарної оборони спостерігають за астероїдами, які десь-колись можуть пролетіти біля Землі.
  • Більшість із них пролітають далеко або – замалі, щоб витримати атмосферу Землі й не згоріти у ній.
  • Та навіть якщо колись якийсь не згорить – NASA знає, як діяти й захистити Землю.

А тим часом у науковій фантастиці

Незліченні історії, книги, фільми та телешоу продовжують (і успішно) експлуатувати тему можливої ​​астероїдної катастрофи.

Астероїд
"Обережно, до Землі летить астероїд" – часта тема у фільмах та книгах / Фото unsplash

Згадаймо блокбастери "Післязавтра", "Армагеддон", "Гренландію". Так що образ "летить астероїд, щоб знищити Землю" добряче заїжджений. А скоро ще й на екрани вийдуть Don't Look Up та Moonfall.

  • У фільмі Don't Look Up, прем’єра якого запланована на 10 грудня 2021 року на Netflix, двоє астрономів-початківців намагаються попередити людство про комету, яка якраз на шляху до знищення Землі.
  • А в Moonfall, який вийде в лютому 2022, сценаристи розповіли історію про Місяць, який чомусь вирішив врізатися в Землю.

Не хочеш чекати? Передивися старі фільми на цю ж тематику. Як-от "День, коли небо вибухнуло" 1958 року чи "Зелений слиз" 1968. І це – так, тільки те, що спадає на думку без звірки з Вікіпедією.

До слова Що таке комета і чим вона відрізняється від астероїда

Що це за гостра тема така

Чому наукова фантастика пронизана темою удару астероїда? Фахівчиня з астероїдів та астрономка Емі Майнзер (яка є, до слова, науковою радницею фільму Don't Look Up) каже так:

З наукової точки зору, астероїди – справді захоплюючі об’єкти. Вони рухаються, і вони є помітним маркером ідеї, що ми живемо у дуже активній Сонячній системі й займаємо цікаве місце у Всесвіті. Всесвіт не є фіксованим, статичним, незмінним. Він активний, у нім постійно щось відбуваються, і ми є його частиною. Тому я думаю, що астероїди багато в чому є нагадуванням про це.

Не всі фільми пасують до цього образу. А проте Don't Look Up, за словами Майнзер, має на меті показати глядачам "важливість прийняття науково обґрунтованих рішень".

Астероїд
Астероїди – справді захоплюючі об'єкти / Фото unsplash

Дещо про еволюцію астероїдної загрози

На початку ХХ століття вчені здобули глибше розуміння, що таке пояс астероїдів і космічні породи в ньому. Утім, поширення історії про загрозу астероїдів здобули значно раніше – у 1950-х.

  • Річ у тім, що той бурхливий час ознаменувався холодною війною США та СРСР, відчуттям буквально на кінчику язика загрози ядерної війни (особливо після бомбардувань Хіросіми й Нагасакі).
  • У США школярі регулярно тренувалися пірнати під парту, відпрацьовуючи не захист від землетрусів, а свої дії у випадку скидання ворогами ядерної бомби.

Удари астероїдів якось засоціювалися з ядерними атаками, адже становлять схожу миттєву й катастрофічну загрозу для величезних територій. І так склалося, що після Другої світової війни люди намагалися впоратися зі страхом будь-якого об’єкта, який впаде з неба без попередження і знищить усе в одну мить.

Астероїд
Миттєва й катастрофічна загроза для величезних територій – це завжди хвилює / Фото unsplash

Ну а що ж фільми? А як кіноіндустрія могла не використати все це для створення науково-фантастичних історій про світову катастрофу? Тим більше що на цьому тлі можна малювати будь-які інші події та характери персонажів.

Куди не плюнь – всюди втрапиш в успіх. І, здається, так буде ще дуже довго – якщо не завжди.