І ось цей ґрунт із нашого природного супутника, який потрапив на Землю майже півстоліття тому, нині відкриває нову інформацію про складну історію Місяця.

Також цікаво Присвячена першопрохідцям: Nemiroff представив лімітовану лінійку Moon Edition

Нові дані про місячну еволюцію – зі старого каміння

У новій роботі (опублікованій 14 грудня 2021 року у журналі Nature Communications) вчені розповідають про дослідження місячного каміння, зібраного астронавтами Аполлона-17 (до слова, відтоді, з 1972 року, люди на Місяць більше не літали).

Під час аналізу складу породи троктоліт 7653 вчені знайшли закономірності, які вказують на період у 20 мільйонів років, упродовж яких Місяць охолоджувався. А це, зауважимо, дещо суперечить попередньому розумінню місячної еволюції.


Троктоліт 7653 / Фото NASA

Таємниця "надзвичайно чистого зразка"

Групу дослідників очолював Вільям Нельсон, вчений із Гавайського університету в Маноа, Сполучені Штати Америки. Для своєї роботи дослідники обрали окремий камінь із місячного ґрунту, який вирізнявся надзвичайною чистотою (малою кількістю сторонніх домішок).

Він не зазнав значних змін під час перебування на поверхні Місяця. Така незайманість – рідкість для місячних порід,
– зазначив із цього приводу Нельсон.

І от команда вчених несподівано виявила цікаві закономірності хімічних змін у мінеральних зернах породи, які містили олівін та плагіоклаз. Примітно, що досі наукова спільнота не вбачала змін у цих мінералах.


Про Місяць нам ще багато розповідатимуть не тільки нові, а й старі зразки / Фото ESA

Про що свідчить відкриття групи Нельсона

Досі вважалося, що після свого формування Місяць пережив період охолодження у 100 мільйонів років. А от нові дані свідчать, що на охолодження не могло знадобитися понад 20 мільйонів років.

Якби ґрунт охолоджувався так повільно, як вважалося раніше, то він не мав би змін у вмісті фосфору,
– заявив Нельсон.

Простіше кажучи, нова знахідка змінює наше розуміння історії та еволюції Місяця на колосальні 80 мільйонів років.

Як підсумував тему Вільям Нельсон, людство чекає захоплююче десятиліття дослідження Місяця.