Джерело: Alchetron

Men 24 розповідає, що ж це за популярна задача Карла Данкера. У чому підступ "проблеми зі свічкою". І, звісно, як її розв'язати.

Ще цікаве Загадка Стіва Джобса про блендер: чи дійсно через неї звільняли людей

Задача Карла Данкера: умови

Умови завдання від Карла Данкера такі:

  • Маєш свічку, коробку сірників і коробку канцелярських кнопок.

Що треба зробити:

  • Закріпи свічку на стіні так, щоб віск не капав ані на підлогу, ані на стіну.


Задача Карла Данкера – про свічку, кнопки і сірники / Фото pinterest

Розв'язання проблеми зі свічкою

Що часто пропонують люди, перед якими ставлять задачу Карла Данкера? Зазвичай її озвучують групі, якій дають свічку, кнопки й сірники, і пропонують свої версії опробувати на практиці.

  • У перші хвилини здебільшого пропонують прикріпити свічку до стіни кнопками, або запалити свічку, розплавити трохи кінець і воском прикріпити до стіни. Але на практиці це зробити не вдається.

Хвилин через 5 – 10 розв'язання таки знаходять: потрібно висипати кнопки з коробки, закріпити коробку на стіні кнопками, і в неї поставити свічку. От і все.

Данкер
Задача Данкера має просте рішення, але треба вийти трохи за рамки / Фото tumblr

У чому підступ загадки Карла Данкера

Річ у тім, що більшості людей властива так звана функціональна фіксація. Тобто, вони бачать коробку і думають тільки про її вміст. А коробка ж – не тільки упаковка для кнопок, а й елемент задачі, який не заборонено використовувати.

  • Цікавий факт: під час експериментів група людей, якій просто пропонували розв'язати задачу, робила це на кілька хвилин швидше, ніж група, якій пропонували розв'язати задачу за винагороду.

І це не якийсь там разовий експеримент – його повторювали дуже часто протягом усієї другої половини ХХ століття. І у всіх випадках виявлялося, що думка про гроші заважає творчості. А основа мотивації – щирий інтерес.

Радимо прочитати Хочеш на роботу в Tesla – відгадай загадку, яку Ілон Маск озвучував на співбесіді

Хто такий Карл Данкер?

Карл Данкер (іноді пишуть – Дункер) народився у 1903 році у Лейпцигу в Німеччині. Він вивчився на гештальт-психолога (цей фах серед психологів був популярним у першій третині ХХ століття).

З Німеччини Данкер втік від нацистів до США. Але й там не був щасливим – страждав на депресію, і зрештою з життя пішов за власним рішенням у 1940 році.

Дункер
Карл Данкер (1903 – 1940) / Фото pinterest

У науці відомий не тільки як автор "проблеми зі свічкою", а й тим, що ввів термін "функціональна фіксація" для опису труднощів візуального сприйняття і розв'язання проблем, які вимагають зміни цього сприйняття.