Епоха великих географічних відкриттів просякнута героїзмом настільки, що чимало дослідників наважилися вигадати свої пригоди – заради слави й грошей. Ти вже знаєш про велетнів Магеллана, амазонок Орельяні та чудовиськ Релі. Сьогодні читай на Men 24 ще кілька яскравих прикладів.

Це цікаво Безглузді історичні помилки з трагічними наслідками для компаній: яскраві приклади

Сміт закохав у себе саму Покахонтас

У XVII столітті чоловік із дуже пересічним ім'ям Джон Сміт дуже хотів стати непересічним. На відміну від Релі, Сміт дійсно заснував колонію в Америці – Джеймстаун, і докладав для її розвитку чимало зусиль. Не дивно, що це місто існує й досі.

  • Та цього було замало, щоб увійти в історію. І тоді Сміт заявив, що його викрали тубільці. Викрали, і майже вбили. Але, о щастя, донька вождя Покахонтас – дівчина неземної краси – заступилася за милого білого чоловіка.

Насправді Покахонтас – це реальна донька вождя, але вона померла десь за 20 років до описуваних подій. І таких фантазій у Сміта було чимало – раніше його вже "викрадали" турки, і навіть работорговці. І як ото він вижив…


Джон Сміт – ловелас, якого постійно викрадали / Фото pinterest

Поло вигадав чи не всі свої пригоди

У 1271 Марко Поло поїхав у Китай аж на 24 роки. Подорожуючи крізь Близький Схід і Монголію, Поло написав книгу "Подорожі Марко Поло", яка стала дуже популярною і принесла своєму творцеві світову славу.

  • У книзі, серед іншого, Поло розповів, що зіграв вирішальна роль у важливій битві, став особистим емісаром великого хана Хубілая, керував великим китайським містом Ян-Чжоу.
  • Довірливі європейці вірили всьому. Але практичні китайці фіксували буквально все на папері – тож згодом на світ вийшла правда.

Більшість дослідників схильні вважати, що Поло ніколи не був в Китаї, а тільки записав кілька правдивих історій про цю країну, домальовуючи у них себе.


Марко Поло – творець брехні, у яку вірять вже понад 7 століть / Фото pinterest

Мандевіль набрехав на подорож Колумба

"Пригоди сера Джона Мандевіля" – це книга про перші великі мандри англійця. Подорож, судячи з книги, тривала 34 роки, з 1322 до 1356, охопила Туреччину, Вірменію, Персію та інші країни аж до Індії.

  • Цікаво, що ця книга надихнула багатьох майбутніх мандрівників, причетних до Великих географічних відкриттів. Серед них і Христофора Колумба. Власне, Колумб і відправився в Індію, серед іншого, і щоб перевірити правдивість історій Мандевіля.

А перевірити варто було, бо насправді книга містила майже самі небилиці. Ну, наприклад: в Індійському океані є острів, населений крихітними людьми з маленьким отвором замість рота. А ще Мандевіль бачив плем'я, яке їло тільки яблука, а без них помирало. І, звісно, бачив людей із собачими головами.


Джон Мандевіль – лікар, який вселив у Колумба жагу до мандрів / Фото pinterest

Читай також Він міг змінити світ, але просто не хотів: геній-відлюдник Генрі Кавендіш

Найбільша ж брехня у книзі Мандевіля – сам Мандевіль. Бо ніякий він не великий мандрівник, а простий лікар з бельгійського Льєжа Жан де Бургонь. Але якби не було його, хто зна, чи мали б ми тепер Америку.